Hlavní obsah

Bitcoin by mohl opět atakovat hranici 20 tisíc dolarů, předpovídají analytici

Hlavní kryptoměna bitcoin bude v příštích týdnech dále posilovat a mohla by opět atakovat rekordní hranici 20 000 USD, tedy přes 440 000 Kč. Důvodem je nejistota na světových trzích způsobená zhoršující se situací kolem epidemie koronaviru. Ekonomové však zároveň varují před příliš rychlým zhodnocováním bitcoinu.

Bitcoin by mohl opět atakovat hranici 20 tisíc dolarů, předpovídají analytici

Místy až pozoruhodná odolnost bitcoinu podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka pokračuje a rostoucí poptávka po kryptoměně dostala její cenu na nejvyšší úroveň od prosince 2017. V současnosti se bitcoin obchoduje okolo 17 700 USD, tedy 393 000 Kč, přičemž v tomto týdnu se přiblížil až 18 400 dolarů.

„Už v tuto chvíli však řada investorů varuje před příliš rychlým růstem ceny, který připomíná rok 2017. Jestli bude následovat opět rychlý pád, bude záležet na tom, jak jednoduše se cena dostane nad hranici 20 000 USD. Pokud se však cena stabilizuje poblíž svých rekordních úrovní, může to znamenat nalezení nové rovnovážné ceny,” podotkl Hájek.

Tvrdá restriktivní opatření kvůli pandemii ničí globální ekonomiku, což zřejmě podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka povede k dalším reakcím centrálních bank a vlád.

„Výsledkem může být znehodnocení standardních měn, což bitcoinu pochopitelně nahrává. Důležitou zprávu rovněž přinesla platební služba PayPal, která hodlá bitcoiny přijímat,” podotkl. Upozornil ale na vysokou proměnlivost ceny i vysoký podíl poptávky spekulantů, kteří neberou bitcoin jako dlouhodobou investici a chtějí jen rychle vydělat.

Poptávka po bitcoinech podle ředitele Bitstock.com Martina Stránského v posledních dvou měsících stoupla v Česku zhruba o čtvrtinu. „Vedle rychlého zhodnocení zájmu nahrává i fakt, že jej ve stále větší míře přijímají obchodníci typu Alza.cz. Naši klienti navíc mohou svůj bitcoinový účet pohodlně ovládat prostřednictvím mobilní aplikace,” dodal Stránský.

Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. Je to zhruba o 20 procent více než ve stejném období minulého roku.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků