Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Nejúčinnější zbraně hackerů: ransomware, bankovní malware a kryptominery

Vyděračské viry z rodiny ransomware či bankovní malware snažící se vymámit z důvěřivců peníze – to jsou jen některé zbraně, které využívají hackeři při útocích. Kybernetičtí nájezdníci nepohrdnou ani kryptominery, či chcete-li těžařskými viry. Aktivity počítačových pirátů za několik posledních měsíců zmapovala kyberbezpečnostní společnost Check Point.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Nejúčinnější zbraně hackerů: ransomware, bankovní malware a kryptominery

„Počet ransomwarových útoků v první polovině roku průběžně klesal, nyní se drží relativně na vyrovnané úrovni. V České republice ransomwarové útoky ve druhé polovině roku zatím ovlivňují zhruba 0,5 % organizací, ve světě je to kolem 0,8 %,“ prohlásil Peter Kovalčík, bezpečnostní expert ve společnosti Check Point.

Vyděračské viry z rodiny ransomware zamknou počítač a za opětovné zpřístupnění dat požadují výkupné. Pokud se takový nezvaný host v počítači zabydlí, není vůbec jednoduché se jej zbavit. Zpravidla je to možné pouze smazáním celého počítače – tím ale uživatelé přijdou o všechna nezálohovaná data.

Důvěřivce připraví o peníze

Hojně využívanou zbraní jsou mezi hackery také bankovní viry. „Počet organizací ovlivněných útoky bankovního malwaru se celosvětově drží mezi 4 až 5 procenty,“ prohlásil bezpečnostní expert.

„V České republice byl průměr kolem 1 až 2 procent, ale změna nastala během srpna a září, kdy počet českých organizací ovlivněných útoky bankovního malwaru neustále rostl a na konci září se vyšplhal až k 5 procentům,“ zdůraznil Kovalčík.

Podle něj mají kryptominery naopak klesající tendenci. Těžařské viry se snaží na napadeném stroji zůstat co nejdéle v anonymitě a využívat jeho výkon k těžení kybernetických měn. Malware těžící kryptoměny umožňuje kyberzločincům zneužít CPU nebo GPU výkon zařízení oběti, a to až do 65 procent výkonu procesoru.

Kromě zpomalení celého systému ale uživatelé nemají jinak moc šancí si všimnout, že je jejich stroj zavirován. Odhalení škodlivého kódu je tedy o poznání obtížnější než v případě vyděračských virů.

„Dlouhodobě je Česká republika v otázce kryptominerů nad celosvětovým průměrem a drží se kolem 24 % postižených organizací, ve světě je to jen kolem 15 %. Ale pokles během léta dospěl na konci září až pod hranici 15 % organizací ovlivněných v ČR kryptominery, ve světě byl pokles k hranici 11 %,“ uvedl bezpečnostní expert.

Útočí na mobilní zařízení

Stále větší hrozbu představují viry cílící na mobilní zařízení. „Útoky mobilního malwaru jsou nebezpečným trendem ve světě i v ČR, což ukazují dlouhodobé statistiky. V ČR i ve světě mají mobilní útoky dopad zhruba na 20 procent organizací,“ konstatoval bezpečnostní expert Check Pointu Petr Kadrmas.

„Poslední zářijový týden sice došlo k poklesu (v ČR o 9 a ve světě o 6 procentních bodů, pozn. red.), ale v říjnu můžeme očekávat opět vzestup těchto hrozeb. S blížícími se svátky a nákupy z mobilních zařízení se budou kyberzločinci zaměřovat tímto směrem stále častěji,“ uzavřel Kadrmas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků