Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Jsme proti hackerům pozadu, přiznávají IT manažeři

Kybernetická bezpečnost se stává stále ožehavějším tématem, ruku v ruce s tím, jak přibývá útoků hackerů. Téměř pětina IT manažerů, kteří již mají s kybernetickými nájezdníky osobní zkušenost, přiznává, že jsou proti počítačovým pirátům pozadu. Vyplývá to z globální studie kyberbezpečnostní společnosti Sophos.

Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters
Jsme proti hackerům pozadu, přiznávají IT manažeři

Bezpečnostní experti se zaměřili především na zkušenosti IT manažerů s vyděračskými viry ze skupiny ransomwarů. Ty totiž dlouhodobě patří k nejrozšířenějším škodlivým kódům na síti.

„IT manažeři v organizacích postižených ransomwarem se téměř trojnásobně častěji cítí ‚výrazně pozadu‘, pokud jde o porozumění kybernetickým hrozbám, v porovnání s jejich kolegy v organizacích, které zatím napadeny nebyly (17 % oproti 6 %, pozn. red.),“ stojí ve studii.

Zajímavé je, že v České republice studie podobný rozdíl není patrný – „výrazně pozadu“ za kyberhrozbami se cítí 16 % IT manažerů, bez ohledu na to, zdali již jejich organizace byla napadena či nikoli.

„Více než třetina (35 %) obětí ransomwaru uvedla, že nábor a udržení kvalifikovaných profesionálů v oblasti zabezpečení IT byly jejich největší výzvou, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, ve srovnání s pouhými 19 % těch, kteří dosud zasaženi nebyli,“ uvádí dále studie.

Bezpečnostní experti chybějí také v Česku

Pokud bychom srovnávali globální data se situací v České republice, příliš rozdílů nenalezneme. Problém se získáním kvalifikovaných profesionálů na zabezpečení IT řeší 33 % organizací.

Studie dále ukázala, že oběti ransomwaru tráví proporcionálně méně času prevencí hrozeb (42,6 %) a více času reakcí na ně (27 %) ve srovnání s těmi, kdo zasažen nebyl (49 %, respektive 22 %), přičemž směrují zdroje spíše do řešení incidentů než do jejich zastavení. Organizace v České republice věnují prevenci útoků 46 % své pozornosti a reakci na útoky 28 %.

Jak útočí vyděračské viry

Na napadeném stroji dokážou vyděračské viry udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nemusí dostat. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků