Hlavní obsah
Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters

Jihlavští kriminalisté prověřují podvodné nabídky investování do kryptoměn

Jihlavští kriminalisté prověřují podvodné nabídky na investování do kryptoměn. Dva podvedení umožnili instalováním zadané aplikace přístup ke svému internetovému bankovnictví. V jednom případě muž tratil několik set tisíc korun, které mu odešly z účtu nebo o ně přišel při transakcích zdůvodněných jako nákup bitcoinů. Vzhledem k výši škody hrozí pachateli vězení až na osm let, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters
Jihlavští kriminalisté prověřují podvodné nabídky investování do kryptoměn

Muže kontaktovala osoba na sociální síti a nabídla mu možnost investování do kryptoměny. Po několika dnech mu zavolal jiný člověk. Vyzval ho, aby nainstaloval aplikaci se zdůvodněním, že je to nutné k praktické ukázce nákupu bitcoinů. Muž tak podvodníkovi umožnil dálkový přístup k počítači.

Další podvedená žena zareagovala na inzerát na sociální síti nabízející rychlý výdělek investováním do kryptoměn. Pak jí někdo zavolal a začal s ní investice probírat. Žena měla zaplatit vklad a nainstalovat aplikaci. Z účtu jí pak podle policie odešly desítky tisíc korun. V tomto případě hrozí pachateli za podvod až pětileté vězení.

Jinému podvedenému muži přišla informace o možnosti investování do kryptoměny prostřednictvím e-mailu. Odkaz ho přesměroval na stránky, kde si vytvořil účet, vyplnil údaje a pomocí internetového bankovnictví zaplatil poplatek. Kromě poplatku mu ale z účtu odešly peníze na účty v různých státech. V tomto případě policie výši škody neuvedla.

Útoků výrazně přibylo

Bezpečnostní experti varovali již dříve, že podvodů v souvislosti s kryptoměnami výrazně přibylo. Od začátku roku odhalila společnost Kaspersky více než 1500 globálních podvodných nástrojů zaměřených na potenciální investory do kryptoměn nebo uživatele, kteří se zajímají o jejich těžbu.

Během letošního roku bezpečnostní experti také varovali před více než 70 000 pokusy uživatelů navštívit takovéto stránky a zabránili více než 320 tisícům potenciálních útoků.

„V poslední době roste zájem o kryptoměny a útočníci si tuto příležitost nenechají ujít. V hledáčku podvodníků se mohou ocitnout jak ti, kteří chtějí do kryptoměn investovat nebo je těžit, tak i běžní držitelé těchto prostředků,“ varoval Alexej Marčenko, vedoucí oddělení vývoje metod kontroly obsahu ve společnosti Kaspersky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků