Hlavní obsah

Hackeři ukradli z burzy Liquid kryptoměny za dvě miliardy korun

20. 8. 2021, 7:01 – Tokio

Japonská kryptoměnová burza Liquid se stala terčem kybernetického útoku. Oznámila to firma. Podle analytické společnosti Elliptic hackeři při tomto útoku získali kryptoměny v hodnotě přes 94 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy Kč), napsal server CNBC.

Foto: Edgar Su, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Liquid patří z hlediska denního objemu obchodů mezi 20 největších kryptoměnových burz na světě. Burza, která vznikla v roce 2014, v současnosti podle svých údajů poskytuje služby milionům klientů ve více než stovce zemí.

Burza podle CNBC uvedla, že nyní útok vyšetřuje a že bude o situaci průběžně informovat. Dodala, že se rozhodla dočasně zastavit výběry i vklady kryptoměn.

Minulý týden se stala terčem kybernetického útoku kryptoměnová platforma Poly Network, která přišla o kryptoměny za zhruba 610 milionů dolarů. Pachatel však později téměř všechny ukradené kryptoměny vrátil. Podle platformy stál za útokem takzvaný etický hacker, který má zpravidla za cíl odhalovat bezpečnostní slabiny v kybernetickém prostředí.

„Král Romů” přichází s kryptoměnou gipsycoin

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků