Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters

Čína využívá hackery k hospodářské špionáži, tvrdí Britové a Američané

Vlády Spojených států a Británie ve čtvrtek společně varovaly, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Hackeři údajně vedli kampaň operací v Evropě, Asii a Spojených státech s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace. Odpovědnost za hackerské útoky následně Číně připsaly také Nový Zéland a Austrálie.

Ilustrační foto Foto: Pichi Chuang, Reuters
Čína využívá hackery k hospodářské špionáži, tvrdí Britové a Američané

Deník The Washington Post (WP) napsal, že čtvrteční prohlášení jsou součástí koordinované snahy vyvinout tlak na Peking ze strany více než desítky zemí včetně Německa, Japonska či Kanady. „Všechny se staly terčem během dlouhé špionážní kampaně, při níž se čínští agenti nabourali do systémů společností poskytujících vládním institucím a významným firmám zabezpečení počítačů či jiné služby v oblasti informačních technologií,” dodává list.

Americké ministerstvo energetiky uvedlo, že útoky APT10 trvají přinejmenším od roku 2014. Hackerům se prý za použití sofistikovaných programů podařilo ukrást duševní vlastnictví a tajné obchodní informace, přičemž se zaměřovali na společnosti zajišťující provoz „klíčové infrastruktury"”. Skrze poskytovatele IT služeb se podle americké vlády dostali k cílům alespoň ve 12 zemích.

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) si je vinou APT10 jisté s „nejvyšší mírou pravděpodobnosti”, píše se ve vládním prohlášení. NCSC zároveň hodnotí jako vysoce pravděpodobné, že APT10 udržuje trvalý vztah s čínským ministerstvem státní bezpečnosti a plní požadavky čínské vlády. APT10 podle Washingtonu „operuje jménem” zmíněného ministerstva a USA usiluje o to, aby Peking za "nepřijatelné činy" převzal odpovědnost.

Útoky na NASA i námořnictvo

Londýn i Washington tvrdí, že Čína porušuje bilaterální dohody z roku 2015 o potlačení hackerských útoků pro ekonomické účely. „Tyto aktivity musí skončit. Jdou proti závazkům učiněným Británii v roce 2015 a v rámci G20, aby nebyly prováděny nebo podporovány kybernetické krádeže duševního vlastnictví nebo obchodních tajemství,” řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

K prohlášením Washingtonu a Londýna se večer přidala také vláda Austrálie a novozélandská tajná služba GCSB. Ta v prohlášení uvedla, že „odhalila vazby” mezi čínským ministerstvem státní bezpečnosti a globální sérií kybernetických krádeží duševního vlastnictví.

Američtí prokurátoři zároveň ve čtvrtek odtajnili obžalobu dvou Číňanů, kteří prý stojí za útoky na americké námořnictvo, NASA a společnosti v sektoru letectví, vesmírných a satelitních technologií. Dvojice identifikovaná jako Ču Chua a Čang Ťien-kuo má podle amerických úřadů rovněž vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.

„Je nepřijatelné, že neustále odhalujeme počítačové zločiny páchané Čínou. Chceme, aby Čína ukončila své nelegální kybernetické aktivity,” řekl náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Podle deníku Financial Times je obžaloba dvojice Číňanů součástí nové „čínské iniciativy” ministerstva spravedlnosti, jejímž cílem je boj proti přibývající kyberšpionáži.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků