Hlavní obsah
Ondřej Rojčík z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Česko je pro hackery atraktivní cíl, varoval NÚKIB

Kybernetické útoky proti Česku v budoucnu nepřestanou, protože země je atraktivním cílem pro státy, které tyto útoky organizují. Na konferenci ve Sněmovně to v pondělí řekl šéf oddělení strategických informací a analýz v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Ondřej Rojčík. Zopakoval informaci z výroční zprávy NÚKIB, že úřad považuje za hlavní kybernetické hrozby Rusko a Čínu.

Ondřej Rojčík z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Česko je pro hackery atraktivní cíl, varoval NÚKIB

Podle Rojčíka řada lidí podceňuje atraktivitu Česka jako cíle pro kybernetický útok. Upozornil, že zemi je možné chápat jako bránu do Evropské unie i do Severoatlantické aliance. Kromě toho mohou mít nejčastější pachatelé kybernetických útoků i své ekonomické nebo politické zájmy v Česku, kterých by chtěli pomocí útoků dosáhnout. Rojčík také upozornil, že Česko má velmi vyspělý průmysl, vědu a výzkum, což může rovněž lákat pachatele k nelegálnímu získávání informací.

Rojčík uvedl, že pro státy je páchání kybernetických útoků lákavé. Náklady na ně zpravidla bývají relativně nízké, pachatele je obtížné jednoznačně identifikovat a prakticky nemožné účinně potrestat. Podle něj i útoky proti velmocím neměly nikdy za následek vojenskou odvetu, takže odpadá efekt odstrašení.

Státy na rozdíl od jednotlivců mají podle Rojčíka dostatek prostředků i času na to, aby útoky prováděly po dlouhou dobu. „Můžeme proto očekávat, že útočníci budou vytrvalí,“ řekl. Podle něj se nedá spolehnout na zastavení nepřátelských kybernetických operací a stát musí přijmout opatření, aby tuto hrozbu minimalizoval.

Rojčík zdůraznil potřebu zlepšit lidské i technické schopnosti při odhalování útoků, lépe definovat politickou zodpovědnost za kybernetickou obranu a vyvinout i aktivní kybernetické nástroje, které by útočníka od jeho činu mohly v budoucnu odstrašit.

NÚKIB ve své výroční zprávě za rok 2018 označil za nejvýznamnější původce kybernetických útoků proti Česku jiné státy, a to zejména Rusko a Čínu. Útoky vedly proti státním institucím. Významná kritická infrastruktura, jejíž narušení by mělo závažné důsledky pro bezpečnost státu, zatím podle NÚKIB nebyla v Česku napadena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků