Hlavní obsah
V lékárenských e-shopech koupíte jen volně prodejné léky. Foto: Profimedia.cz

Objednáváte si léky přes internet? Na co si dát pozor

Nejen oblečení, elektroniku či třeba potraviny, ale i léky je možné pořídit přes internet. V současné době to nejspíš ocení lidé, kteří se kvůli bezpečnostním opatřením dostali do karantény a mají tak omezené možnosti volného pohybu. Ovšem počítejte s tím, že je takto možné zakoupit jen určité druhy léků. Ve spolupráci s odborníky ze spotřebitelské organizace dTest přinášíme rady, na co si přitom dát pozor.

V lékárenských e-shopech koupíte jen volně prodejné léky. Foto: Profimedia.cz
Objednáváte si léky přes internet? Na co si dát pozor

Prodej léků přes internet musí být v souladu se zákonem o léčivech, který přesně stanoví podmínky zacházení s léky, včetně jejich výdeje v lékárně či mimo ni. Kromě jiného to znamená například i to, že nabízet léky prostřednictvím e-shopu může pouze schválená „kamenná“ lékárna, která má tento způsob výdeje povolen Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

„Seznam všech takových lékáren je zveřejněn v databázi na webových stránkách sukl.cz. Navíc e-shop lékárny musí mít přímo na svých webových stránkách umístěno speciální logo. Po kliknutí na něj dojde k přesměrování na stránky SÚKL, kde se zákazník dozví, zda bylo ověření lékárny úspěšné a zda je tedy nákup bezpečný a v souladu se zákonem,“ upozornila ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

V e-shopu pouze volně prodejné léky

V lékárenských e-shopech ale nekoupíte všechny možné druhy léčiv. Léky totiž musí být registrované v České republice a zároveň musí být volně prodejné. Jedná se tedy o léky určené k léčbě onemocnění, o němž si rozhoduje sám pacient. Léky proto musí mít nízké riziko závažných nežádoucích účinků a také nízkou toxicitu.

Lékárna musí objednávku pacientovi odeslat do 48 hodin od přijetí, a to tak, aby byly léky doručeny nejpozději do tří dnů
Eduarda Hekšová, dTest

„Lékárna, která se rozhodne nabízet volně prodejné léky ve svém e-shopu, je povinna splnit celou řadu zákonem stanovených povinností. Dodat léky pacientovi tak třeba musí způsobem, který zajistí zachování jejich jakosti. Za zásilku léků lékárna odpovídá tehdy, zajistí-li si přepravu u jiné osoby. Objednávku musí pacientovi odeslat do 48 hodin od přijetí, a to tak, aby byly léky doručeny nejpozději do tří dnů,“ doplnila Hekšová.

Jak na léky na předpis

S lékem na předpis v e-shopu lékárny neuspějete. Ovšem může se stát, že na některých webových stránkách najdete nabídku léků, které nejsou v ČR volně prodejné, jedná se například o antibiotika. V takovém případě je ale třeba si uvědomit, že jakákoliv nabídka léků na předpis mimo lékárnu je vždy nezákonná.

Riziko představuje i objednávání léků na předpis ze třetích zemí. Ve většině případů se jedná o padělky, a není tak zaručeno, zda je v nich vůbec obsažena účinná látka, případně v jakém množství.

Tyto přípravky také nezřídka obsahují další přídatné látky a plniva, která jsou zdraví nebezpečná. Výjimkou není ani to, že pacient léky objedná, předem zaplatí, ale zásilka už k němu nedorazí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků