Hlavní obsah
Mladí lidé si nejčastěji bydlení pronajmou s partnerem či partnerkou. (Ilustrační snímek) Foto: Profimedia.cz

Mamahotely už v Česku tolik nefrčí

Mladí Češi rozhodně nepatří mezi tzv. mamánky, kteří se odmítají vzdát pohodlného života u rodičů. Zájem o bydlení v mamahotelech v posledních letech klesá. Zatímco před šesti lety bydlel s rodiči každý třetí Čech ve věku od 26 do 30 let, dnes takto bydlí jen pětina mladých lidí.

Mladí lidé si nejčastěji bydlení pronajmou s partnerem či partnerkou. (Ilustrační snímek) Foto: Profimedia.cz
Mamahotely už v Česku tolik nefrčí

Mladí Češi se čím dál častěji stěhují od rodičů ještě před dovršením 30 let věku. V průměru se osamostatňují v necelých 26 letech.

V porovnání s dalšími evropskými státy jsou na tom stejně jako Češi například mladí Rakušané, Belgičané či Litevci. Na druhou stranu přeborníky, kteří se zuby nehty drží domácího pohodlí u rodičů, jsou Chorvaté, z mamahotelů se stěhují až téměř ve 33 letech. Ve více než 30 letech se stěhují od rodičů i mladí Slováci, Srbové či Italové.

Mladí Češi se v průměru se osamostatňují v necelých 26 letech

Naopak nejsamostatnější jsou Švédové, kteří opouštějí domov, kde vyrostli, ještě před dovršením 18 let. Průměrný věk odchodu od rodičů podle dat Eurostatu za celou Evropskou unii je pak jen o pár měsíců více než v případě mladých Čechů.

Osamostatnění s vlastním příjmem

Ideální dobou pro odchod od rodičů je pro více než dvě pětiny mladých chvíle, kdy si začnou vydělávat. Pro téměř tři oslovené z deseti je pak impulsem pro osamostatnění ukončení studia. Téměř pětina se domnívá, že je lepší s odchodem počkat až do doby, dokud si nenašetří na vlastní bydlení. Dosažení 18 let, tedy plnoletosti, bere jako klíčový okamžik k vylétnutí z rodného hnízda jen zlomek oslovených (pět procent).

Podle psychologů je tou nejvhodnější dobou okamžik ukončení studií. „Jakmile dítě dostuduje, mělo by učinit krok k osamostatnění a odstěhovat se od rodičů. A rodiče by jeho snahu měli podporovat. Čím déle děti zůstávají doma, tím jsou pohodlnější a mnohdy to vede i k tomu, že nemají snahu najít si práci a nechají se rodiči živit. Současná pandemická situace je zkouškou společného soužití nejen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi. V mnoha rodinách se vylétnutí z rodného hnízda urychlí,“ uvedla klinická psycholožka Danuše Jandourková.

Nejčastěji míří do pronájmu

„Současná situace na realitním trhu mladým lidem a jejich touze po osamostatnění přeje. Ceny za pronájmy stále klesají. Významně tomu přispěla i koronavirová epidemie, kdy ceny pronájmů spadly až o dvacet procent, což v přepočtu znamená úsporu v řádu několika tisíc korun měsíčně,“ doplnil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen, která v lednu realizovala průzkum mezi mladými Čechy.

A právě bydlení v pronájmu je nejčastěji voleným způsobem, jak mladí řeší své osamostatnění. Takto začíná šest z deseti mladých lidí. Nejčastěji si přitom bydlení pronajmou s partnerem či partnerkou, ale i s kamarády (38 procent).

Zhruba třetina mladých lidí si první bydlení koupí. K úhradě pak použijí nejčastěji hypotéku (12 procent), úspory (sedm procent) či úvěr od stavební spořitelny (čtyři procenta).

Z průzkumu také vyplynulo, že pouze pětina dotazovaných je zcela spokojena se stávajícím bydlením a neměnila by na něm nic. Třetina mladých Čechů by se ráda pustila do rekonstrukce, každý druhý pak bere stávající způsob bydlení jako přechodný a plánuje ho změnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků