Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Levně koupit byt už dnes nelze prakticky vůbec nikde

Levné už dnes nejsou byty a domy vlastně nikde. Velká poptávka je zejména po bytech a domech do 15 kilometrů od okresních měst, potvrzují realitní makléři společnosti Bidli. Avšak podle šéfa realitní společnosti Bezrealitky.cz Hendrika Meyera roste v současné situaci ochota zájemců jít až 50 kilometrů od velkých měst.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Levně koupit byt už dnes nelze prakticky vůbec nikde

Pojem „levná“ lokalita za posledních pět let zcela padl v prstenci kolem Prahy. Ceny jsou astronomické a nabídka mizivá. A tak se lidé dívají do menších obcí kolem.

Chata v lese nad Černošicemi, před rokem pořízená napřímo, bez realitní inzerce a prostředníka za 1,5 milionu korun, stojí dnes dvojnásobek.

Ve Vonoklasech před rokem manželé koupili domek za 3,5 milionu a teď dostali nabídku na 7,5 milionu korun.

„Pěkně nám to jistí dvoumilionovou hypotéku. Kdyby se něco stalo, můžeme s přehledem prodat, dost zbude a máme na nájem. A to jsme se hypotéky tak báli. Rostoucí ceny vlastně ten dluh umazávají. Ale prodat to teď nemá smysl. Co bychom si za ty peníze koupili? Draze prodáš, draze koupíš, a v nabídce není téměř nic,“ uvažuje žena.

Nahoru jdou i ta úplně nejlevnější, v podstatě zatracovaná místa. Před třemi lety nebyl problém koupit panelákový byt v Mostě pod 200 tisíc korun. Dnes? Půl milionu, milion, dva.

Bídná nabídka

Jedním z důvodu, proč ceny tak letí, je slabá nabídka. V Ústeckém kraji se v současné době nenabízí žádný větší developerský projekt. Družstevní byt na sídlišti v panelovém domě v Teplicích o výměře 55 metrů čtverečních se prodával začátkem loňského roku pod hranicí 18 tisíc korun za m2, dnes má běžně cenu kolem 22 tisíc za metr, potvrzuje Bidli.

Nebo v Hradci Králové se byt 4+1 s plochou 98 metrů čtverečních letos prodal za rovných pět milionů korun. Loni v lednu přitom cena podobného bytu v tomtéž místě činila 4,1 milionu a předtím v září 3,3 milionu korun. Obdobná situace panuje na Moravě. Metr čtvereční bytu v Brně se prodával před dvěma lety za 45 tisíc až 70 tisíc korun, nyní se vyšplhal na 100 až 120 tisíc korun.

Jen v Olomouckém kraji je situace o trochu lepší, protože zde probíhá výstavba zhruba pěti tisíc bytů. I zde ovšem za uplynulých pět let podle propočtů Bidli vzrostly ceny o 114 procent. Za první čtvrtletí letoška zdražily o dalších deset procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků