Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Důchod nám nebude stačit, jsou přesvědčeny dvě třetiny Čechů

Naprostá většina Čechů nepočítá s tím, že jim důchod od státu bude na pokrytí jejich potřeb stačit. Každý druhý proto spoří, čtvrtina se na to chystá.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Důchod nám nebude stačit, jsou přesvědčeny dvě třetiny Čechů

Průzkum společnosti Perfect Crowd pro společnost Fondee ukázal, že čím vyšší příjem člověk má, tím více je přesvědčen, že s důchodem od státu nevystačí. „S rostoucími příjmy klesá důvěra v dostatečný důchod. V příjmové skupině pod 25 tisíc korun okolo 50 procent respondentů nevěří, že bude dostatečný. Ve skupině nad 35 tisíc korun je to už okolo 70 procent,“ doplnil Jan Hlavsa z Fondee.

Lidé z větších měst, a především pak Pražané projevili v průzkumu největší nedůvěru v dostatečný starobní důchod (80 procent). Velké rozdíly se projevují i podle dosaženého stupně vzdělání, zatímco respondenti se základním vzděláním nebo výučním listem ve 20 procentech případů věří v dostatečný důchod, mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanými to je jen desetina případů.

Každý druhý Čech si na penzi spoří, přičemž častěji jsou to muži než ženy (64 procent vs. 50 procent). Muži si zároveň ukládají i vyšší částky - například více než tisíc korun spoří každý druhý, v případě žen jsou to jen tři z deseti.

Z průzkumu také vyplynulo, že Češi  stále upřednostňují především velmi konzervativní způsoby investic s minimálními výnosy. „Dokonce ani mladí Češi neumí investovat lépe než jejich rodiče, ačkoliv si uvědomují, že by to šlo jinak,“ uvedl Hlavsa. Většina využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření. Mladí Češi by také podle svých slov dokázali lépe šetřit, ale nejsou důslední.

Anketa
Spoříte si na důchod?
Ano
71.5 %
Ne
28.5 %
Celkem hlasovalo 7885 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků