Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Dětské účty učí děti nakládat s penězi, ale výběry z bankomatu stojí až stovku

Už od útlého věku by se měly děti učit základům finanční gramotnosti, tedy jak s penězi hospodárně nakládat. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je nechat dítěti možnost alespoň do určité míry rozhodovat o vlastních penězích. K tomu slouží dětské účty. U řady bank jsou však zpoplatněné výběry z cizích bankomatů, v zahraničí dokonce až za 99 korun.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Dětské účty učí děti nakládat s penězi, ale výběry z bankomatu stojí až stovku

Průzkum banky Creditas ukázal, že možnost ovládat své finance je to, co děti opravdu chtějí. Nadpoloviční většina oslovených dětí od šesti do sedmnácti let (54 procent) už dětský účet má, další dvě pětiny ještě ne, ale založit ho chtějí co nejdříve. Pouze deset ze dvou stovek dotázaných (pět procent), především pak těch nejmladších dětí, o účet nestojí.

Kdy je vhodné účet založit

Většina bank umožňuje rodičům či zákonným zástupcům dětí založit jejich potomkům účet prakticky už od narození. Takový produkt najdete například u České spořitelny (ČS), ČSOB či Poštovní spořitelny (PS), mBank, Monety, Raiffeisenbank (RB), UniCredit Bank (UCB) a Sberbank.

Ovšem má-li dětský běžný účet sloužit k tomu, aby se dítě naučilo hospodařit s vlastními penězi, dokázalo rozeznat jejich hodnotu, resp., aby získalo první základy finanční gramotnosti, je podle odborníků zbytečné zakládat mu účet ještě v předškolním věku. Pokud rodiče plánují dětem dlouhodobě spořit, jsou na finančním trhu jiné, vhodnější produkty.

Podle Ivany Pickové z banky Creditas, která od poloviny září svou nabídku produktů rozšířila o dětský účet Richee Junior, má účet pro děti smysl až ve chvíli, kdy se samy už dokážou orientovat v abecedě a číslicích, tedy nejdříve v šesti letech. Kromě Creditas je možné založit dětský účet od šesti let i v Komerční bance (KB).

V Air Bank sice speciální dětský účet nenabízejí, zájemci si však mohou účet sjednat již od 15 let věku.

Tzv. výstupní věk (tedy maximální věk, jehož dovršením podmínky dětského účtu končí) pojaly banky různě. Například v ČS, KB, mBank, Monetě či UCB mají děti účet do 15 let, v Creditas a Sberbank pak do 17 let. Pokud děti či teenageři chtějí v bance i nadále setrvat, mohou pokračovat prostřednictvím studentských účtů, případně klasických běžných účtů.

ČSOB a PS, stejně tak RB nabízí dětským a mladým klientům univerzální účet, jehož výhody mohou čerpat až do 26 let věku.

Některé banky nabízejí možnost zřídit k dětským běžným účtům i dětské spořicí účty (např. Creditas, Komerční banka, mBank apod.).

Založení účtu s rodičem

Abyste mohli pro své dítě sjednat dětský účet, musíte se u naprosté většiny bank dostavit na pobočku. Pouze v KB vám to umožní on-line, v mBank můžete on-line o účet požádat, ale žádost je potřeba dokončit na pobočce či u kurýra. Nicméně banky (například ČSOB či Creditas) možnost založení účtu on-line již připravují.

Pro uzavření smlouvy je třeba doložit především rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče (zákonného zástupce) a také občanský průkaz dítěte, pokud ho již vlastní.

V Creditas si však od 15 let mladý člověk může se svým občanským průkazem založit účet sám, přítomnost rodiče není potřeba. Ve Sberbank také dítě od 15 let již podepisuje rámcovou smlouvu a je oprávněno s účtem nakládat, rodič podepisuje prohlášení zákonného zástupce a s penězi může disponovat, pokud ho k tomu dítě zplnomocní.

Rodiče také rozhodují o tom, jak bude jejich potomek s prostředky na účtu nakládat. Mají možnost nastavit denní, týdenní či měsíční limity jak pro elektronické bankovnictví, tak pro transakce prostřednictvím platební karty. Vzhledem k tomu, že i dětské účty mají zřízeno elektronické bankovnictví, mohou rodiče hospodaření svých dětí sledovat.

Děti chtějí účet ovládat mobilem

Děti pochopitelně chtějí svůj účet aktivně ovládat, minimálně vybírat z bankomatu či platit kartou v obchodech. Vlastní platební kartu tak děti k účtu dostanou ve většině bank v osmi letech, v Creditas a KB již v šesti letech při založení účtu.

Děti, jak ukázal průzkum, kartou nejčastěji platí v obchodech (63 procent), pětina pak vybírá peníze z bankomatu.

Nejmladší generace je však srostlá s mobilem a tomu odpovídají i její preference v oblasti financí. Více než čtyři z pěti oslovených dětí by chtěly účet mobilem primárně ovládat. Téměř dvě třetiny malých respondentů by mobil chtěly používat místo karty.

Přehled dětských běžných účtů
Creditas - Richee účet Junior
Věk: 6 - 17 let
Platební karta: od 6 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky
Možnost využívání Google Pay a Garmin Pay
Poplatky: účet zdarma, všechny výběry z bankomatu zdarma doma i v zahraničí
Do 50 tisíc korun úrok 1,5 procenta ročně
Česká spořitelna - Dětský účet
Věk: 0 - 15 let
Platební karta: od 8 let
Internetové bankovnictví: přístup má pouze zákonný zástupce
Poplatky: účet zdarma, výběry z bankomatu ČS a Erste zdarma doma, výběr z cizí banky 40 Kč
ČSOB - Plus Konto
Věk: 0 - 26 let
Platební karta: od 8 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky, do 15 let pasivní přístup, samostatně může používat od 15 let
Poplatky: účet zdarma, výběry z bankomatu vlastní banky zdarma, výběr z cizí banky 40 Kč
Komerční banka - MůjÚčet Junior
Věk: 6 - 15 let
Platební karta: od 6 let
Kartu lze digitalizovat do mobilní peněženky (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay), poskytovatel může omezit věk pro různé regiony, např. Apple Pay od 13 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky pro dítě i rodiče
Poplatky: účet zdarma, výběry z bankomatu vlastní banky zdarma, výběr z cizí banky 39 Kč, v zahraničí 99 Kč
mBank - mKonto pro děti
Věk: 0 - 15 let
Platební karta: od 8 let
Možnost využívání Google Pay a Apple Pay
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky, dítě má jen pasivní přístup, transakce může provádět jen mezi vlastními účty v rámci banky
Poplatky: účet zdarma, tři výběry měsíčně z bankomatu v ČR zdarma
Moneta Money Bank - Dětský Génius
Věk: 0 - 15 let
Platební karta: od 8 let
Možnost využívání Google Pay a Apple Pay
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky, dítě má jen pasivní přístup
Poplatky: účet zdarma, výběry z bankomatu vlastní banky zdarma
Do 30 tisíc korun úrok 1,5 procenta ročně
Poštovní spořitelna - Poštovní účet
Věk: 0 - 26 let
Platební karta: od 8 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky, do 15 let pasivní přístup, samostatně může používat od 15 let
Poplatky: účet zdarma, výběry z bankomatu vlastní banky zdarma, výběr z cizí banky 40 Kč
Raiffeisenbank - eKonto Student Premium
Věk: 0 - 26 let
Platební karta: od 8 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky, dítě může používat
Poplatky: účet zdarma do 18 let, výběry z bankomatu zdarma doma i v zahraničí
Jedná se o víceměnový účet, kromě českých korun je možné na účtu mít i dalších 18 měn
Sberbank - Dětský účet
Věk: 0 - 17 let
Podmínky pro obsluhu účtu se liší podle věku dítěte:
0 - 9 let: Rámcovou smlouvu podepisuje zákonný zástupce, s účtem je oprávněn nakládat zákonný zástupce, s prostředky na účtu disponuje pouze zákonný zástupce (internetové bankovnictví a pokladna)
10 - 14 let: Rámcovou smlouvu podepisuje zákonný zástupce. S účtem je oprávněn nakládat zákonný zástupce. S prostředky na účtu disponuje pouze zákonný zástupce nebo dítě (platební karta, internetové bankovnictví, pokladna). Platební karta není omezena jen na výběry. Limity stanovuje rodič.
15 - 17 let: Rámcovou smlouvu podepisuje dítě a rodič podepisuje prohlášení zákonného zástupce před založením rámcové smlouvy. S účtem je oprávněno nakládat dítě (tedy klient) a s prostředky na účtu disponuje též dítě (platební karta, internetové bankovnictví, pokladna) nebo zákonný zástupce zplnomocněný dítětem (tedy klientem).
Poplatky: účet zdarma při provedení pěti transakcí na účtu měsíčně, výběry z bankomatu zdarma doma i v zahraničí
UniCredit Bank - Dětské konto
Věk: 0 - 15 let
Platební karta: od 8 let
Internetové bankovnictví: zřízeno automaticky
Poplatky: účet zdarma, výběry z vlastních bankomatů zdarma, z cizích bankomatů v rámci ČR 30 Kč, v cizině 100 Kč + 0,5 % z částky
 Zdroj: banky
Anketa
Založili jste svému dítěti dětský účet?
Ano
36.1 %
Ne
63.9 %
Celkem hlasovalo 2721 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků