Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Advokáti vymysleli poradní aplikaci pro koronovirová opatření

Jako houby po dešti se po nástupu koronavirové pandemie vyrojily nejrůznější opatření a na ně navazující možnosti podpory v nelehké situaci. Pomoci se v nařízeních lépe orientovat může i chytrá poradní aplikace otevrenepravo.cz, u jejíhož zrodu stál brněnský advokát Josef Bátrla. Při tvorbě mu pomohlo i to, že je fanouškem počítačových her.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Advokáti vymysleli poradní aplikaci pro koronovirová opatření

Sama aplikace je narozdíl od různých vládních formulářů velmi jednoduchá. Uživatel zodpovídá otázky klikáním na odpovědi a v pravém panelu se mu postupně ukazují nároky na typy podpor, u kterých splnil podmínky. Po kliknutí na konkrétní podporu je uživatel přesměrován na samostatnou stránku, kde najde důležité odpovědi a návod, jak podat příslušnou žádost.

„V jednoduchosti je síla, a proto jsme vytvořili chytrého poradce, který na základě jednoduchých otázek zjistí, na co konkrétní podnikatel má nárok. Denně vzniká ohromné kvantum informací, ke kterým se poměrně těžko dostává. Žadatelé o podporu pak mnohdy žádají o něco, na co nemusí mít nárok. Dochází tak k zahlcování úřadů, a to reálně oddaluje pomoc lidem, kteří naopak na podporu nárok mají,“ vysvětlil Bátrla.

Bátrla při přemýšlení nad pomocí vycházel z předpokladu, že pokud někomu krachuje životnost či je doma bez práce, asi nebude mít peníze na to, aby si zaplatil právní pomoc u klasického advokáta. S kamarádem Martinem Loučkou a nevlastním bratrem Martinem Pilátem se proto pustili do práce.

„Všichni jsme fanoušci videoher a hlavně žánru RPG. Tahle zkušenost nám při přemýšlení, jak naši službu pojmout, hodně pomohla,“ popsal vznik aplikace advokát.

Tvůrci aplikace by při vytváření otázek chtěli nyní rovnou spolupracovat s ministerstvy a zapojit i dobrovolníky z právnických fakult, kteří v současnosti pomáhají v právních poradnách.

„Ve hře je i model, kdy bychom sbírali anonymní data a ty poté využili k tvorbě různých statistik. Data by mohla být ekonomickým ukazatelem, jestli opatření vydávaná státními orgány jsou skutečně účelná a kdo na ně skutečně dosáhne,“ zamyslel se Bátrla.

Podpořit aktivitu mohou zájemci i finančně na dobrovolnickém účtu Masarykovy univerzity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků