Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury TNS pro společnost Provident Financial, ve kterém odpovídalo více než pět tisíc respondentů. Kromě tisícovky Čechů se do průzkumu zapojili také Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na zásady bezpečného půjčování Češi nedbají 

Tři pětiny Čechů přiznaly, že by si od finanční instituce vzaly půjčku, i když by mohly mít problémy s jejím splacením. Obdobnou míru nezodpovědnosti projevili jen Maďaři, kde toto chování připustilo 63 procent oslovených.

V ostatních zemích byl podíl lidí, kteří se k zadlužení stavěli neuváženě, menší – v Polsku 51 procent, na Slovensku 46 procent a v Rumunsku 37 procent.

ČTĚTE TAKÉ
Češi si půjčují rádi a opakovaně

„Lehkovážný postoj k půjčkám je vidět i v praxi. Například z údajů Bankovního a Nebankovního registru plyne, že v loňském roce měly úvěr zhruba tři milióny Čechů, přičemž každý desátý se potýkal s problémy se splácením,” upozornila Kateřina Hrudníková ze společnosti Provident Financial.

„Podle Exekutorské komory pak bylo v roce 2014 zahájeno přes 800 tisíc exekucí, což představuje nárůst o bezmála 16 procent oproti minulému roku,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ
Půjčky nesplácí 290 tisíc Čechů

Češi nectí ani druhé důležité pravidlo bezpečného půjčování, a to nelepit půjčku půjčkou – 80 procent oslovených přiznalo, že by si půjčili na splacení jiné půjčky. V Maďarsku to bylo 74 procent, v Rumunsku, na Slovensku a v Polsku se jednalo o zhruba 70 procent lidí.

Češi si raději půjčí od příbuzných

Na druhou stranu pokud si Češi potřebují naléhavě koupit něco, co přesahuje jejich finanční možnosti, raději než na finanční instituci se obrátí na rodinné příslušníky nebo kamarády.

„Je to pozitivní zpráva, protože půjčky mezi rodinnými příslušníky jsou zpravidla bezúročné. Ale i když si lidé půjčují v rodině, vždy by mezi sebou měli sepsat smlouvu a dbát zásad odpovědného půjčování,“ uvedla Hrudníková.

Kdybyste si museli koupit něco, co nutně potřebujete, ale co přesahuje vaše finanční možnosti, jak byste se situaci snažili řešit? (odpovědi určitě ano/ano)
Země
Půjčka od rodiny/známých
Půjčka od fin. instituce
Kontokorent
Kreditní karta
Česko
65 %55 %
17 %
12 %
Slovensko
61 %
69 %
22 %
18 %
Polsko
59 % 
63 %
25 %
19 %
Maďarsko
56 %
35 %
27 %
23 %
Rumunsko
58 %
34 %
20 %
17 %
Zdroj dat: TNS, 5 tisíc oslovených