Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: www.sxc.hu

Na finanční trhy minulý týden vánoční atmosféra ještě nedorazila

V případě, že toužíte zažít vánoční atmosféru, tak si zajeďte do obchodního domu a ne na finanční trhy. Ty se kvůli politickým průtahům stále nemohou v tomto předvánočním období zklidnit a jen tak si klimbat bez větších pohybů. Stále nedořešený “fiskální útes“ v USA, divoké Řecko, Itálie a na konci týdne summit Evropské unie jsou události, které nedají investorům spát ani v adventním období.

ilustrační foto Foto: www.sxc.hu
Na finanční trhy minulý týden vánoční atmosféra ještě nedorazila

Pondělí

Italský premiér informoval o své rezignaci

V Evropě se v pondělí strhl boj o italského premiéra. Mario Monti o víkendu informoval média, že po schválení veřejného rozpočtu pro rok 2013 ze svého postu rezignuje. Nad touto zprávou se zaradoval hlavně mediálně proslulý Silvio Berlusconi, který se chce vrátit zpět na politické výsluní. Výnosy 10letých italských dluhopisů po těchto zprávách o rezignaci premiéra Montiho rapidně poskočily o 36 bazických bodů na konečných 4,87 procenta.

Úterý

Začátek dvoudenního zasedání americké centrální banky

V úterý se přesunula pozornost amerických obchodníků ze svárů v americkém Kongresu ohledně rozpočtu na příští rok (tzv. fiskální útes) na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed). Již v první den zasedání bankovní rady investoři spekulovali o tom, že Fed oznámí, že bude v příštím roce tisknout ještě více peněz než nyní.

Německý Index ZEW

V úterý byl zveřejněn německý index ekonomického sentimentu (Index ZEW). Ten překonal všechna očekávání, když dosáhl hodnoty na úrovni sedmiměsíčního maxima a vyšplhal se tak ke kladné hodnotě 6,9 bodu. Analytici přitom očekávali jeho pokles na úroveň mínus 11,5 bodu. Tato informace o lepšící se ekonomické náladě v největší ekonomice eurozóny je pro stav německé ekonomiky více než pozitivní.

Řecko

V úterý byl poslední den, do kdy mohli věřitelé uplatnit svůj nárok vůči Řecku v rámci programu zpětného odkupu dluhopisů. Atény nakonec dosáhly cílové hodnoty 30 miliard eur, když celková nominální hodnota dluhopisů přihlášených k zpětnému odkupu dosáhla úrovně 31,8 miliardy eur. Celkově se ale dluh snížil o něco méně, než po Aténách tzv. trojka požadovala. Bylo to z toho důvodu, že Řecko vyplatilo věřitelům v průměru 33,5 procenta nominální hodnoty dluhopisů, tedy o něco více než se předpokládalo.

Ve výsledku se dluh Řecka snížil o 450 miliónů eur, tedy méně než byl původní záměr, čímž stát dosáhne v roce 2020 zadlužení ve výši 126,6 procenta HDP místo požadovaných 124 procent.

Řecko bude podle odhadů Evropské komise v roce 2014 nejchudší zemí eurozóny. Výše HDP na hlavu klesne vůči průměru zemí EU na hodnotu 71,3 procenta. V již zmiňovaném roce 2014 by v Helénské republice měla skončit recese a HDP by po šesti letech krize mělo dosáhnout úrovně o jednu pětinu nižší než před krizí. Šest let krize se tedy bezesporu výrazně podepsalo na životní úrovni Řeků.

Středa

Fed v přístím roce vytiskne více peněz

Celý svět čekal na to, jak vyvrcholí dvoudenní zasedání Fedu a jakou měnovou politiku její šéf Ben Bernanke pro příští rok navrhne. Nakonec federální banka nezklamala úterní investorská očekávání a naplnila předpovědi analytiků do detailů. Od nového roku tak k nákupu hypotéčních dluhopisů přidá Fed ještě nákup státních dluhopisů a měsíčně tak utratí celkem 85 miliard dolarů. Pro peníze nebude Fed chodit daleko. V prohlášení oznámil, že investice do státních dluhopisů budou financovány z nově vytištěných peněz. Bernanke pak na tiskové konferenci zveřejnil ekonomickou předpověď pro USA na příští období. Do roku 2015 by se Spojené státy americké měly dočkat snížení míry nezaměstnanosti pod 6,5 procenta, inflace by se měla udržet pod dvěma procenty a HDP by mělo růst tempem mezi 2,3 až 3 procenty ročně.

Fiskální útes

V noci z úterý na středu spolu jednali lídři demokratů a republikánů. Obama slevil ze svých požadavků a snížil částku, kterou by měly USA vybrat na daních během příštích deseti let, a to z 1,6 biliónu na 1,4 biliónu dolarů. Na tuto nabídku reagoval šéf republikánů Boehner s prohlášením, že jestliže Obama dokáže poskytnout více detailů o snížení výdajové stránky rozpočtu, tak se mohou dohodnout. Obama i Boehner se shodli na snížení deficitu o čtyři bilióny dolarů během příštích deseti let, ale rozcházejí se v tom, jak toho dosáhnout.

Velká Británie

Trh práce ve Velké Británii měl důvod k oslavě. Počet Britů žádajících o podporu v nezaměstnanosti v listopadu rapidně klesl a počet pracujících dosáhl svého rekordního maxima. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý měsíc klesl o 3000. Meziročně pak poklesl o 128 000 na konečných 2,5 miliónu a dostal se na minimum z května 2011. Počet pracujících Britů zlomil dlouholetý rekord z roku 1971 a dosáhl počtu 29,6 miliónu. Míra nezaměstnanosti zůstala na 7,8 procenta.

Čtvrtek

Summit EU

Na čtvrtečním summitu EU dosáhly politické špičky dohody, která změní celé bankovnictví eurozóny. Ministři financí protlačili návrh na posílení Evropské centrální banky (ECB) do pozice supervizora, ve kterém by se mohla objevit již v roce 2014.
ECB by měla začít kontrolovat až 200 bank napřímo. Nepřímo bude mít prostřednictvím velkých bank vliv až na 6000 bank v unii.
Po hektickém roce znamená schválení bankovní unie vítězství a výrazný krok napřed v boji proti hospodářské krizi, poněvadž právě banky byly v případě Irska a Španělska jedním z důvodů, proč se tyto státy dostaly na pokraj krachu. Evropa však nemá ani po dosažení tohoto významného konsenzu čas na odpočinek.
Dalším krokem bude vytvoření fondu, který bude řídit kontrolovanou likvidaci problémových bank. Navíc v příštím roce budou pokračovat jednání směřující k další evropské integraci, a to k vytvoření fiskální unie.

Trh práce v USA si polepšuje

V USA byl ve čtvrtek zveřejněn týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který minulý týden dosáhl 343 000. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za poslední čtyři týdny klesl o 108 000, co značí, že americké firmy se již zcela vzpamatovaly z bouře Sandy. K podpoře zaměstnanosti přispěl i Fed, a to svou politikou tištění peněz.

Pátek

Německý sektor služeb si polepšuje, výroba stagnuje

Během pátečního dopoledne byl zveřejněn německý Index nákupních manažerů (Index PMI) ze sektoru služeb a výroby.
Prosincová PMI data z Německa přinesla radostnou zprávu pouze pro sektor služeb, který dosáhl 52,1 bodu, co je nejlepší výsledek za poslední půl rok. Méně se dařilo výrobnímu PMI indexu, který se už od března drží pod hodnotou 50 bodů, která je hranicí mezi ekonomickým růstem a kontrakcí. Páteční výsledek 46,3 bodu značí, že ani Německo ještě nemá zdaleka vyhráno. Výhledově bychom se ale měli dočkat zlepšení a německá ekonomika by měla navázat na úterní pozitivní výsledky Indexu ZEW a nastartovat novou éru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků