Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Suzanne Plunkett, Reuters

Zaměstnanci slovenské továrny Volkswagenu pokračují ve stávce

Zaměstnanci bratislavské továrny automobilky Volkswagen pokračují ve stávce za vyšší mzdy a zlepšení pracovních podmínek. Jednání s vedením zkrachovala poté, co odbory odmítly zvýšení mezd o devět procent. Průměrná měsíční mzda ve slovenském Volkswagenu bez zahrnutí mezd managementu již teď dosahuje v přepočtu 47 160 korun (1800 eur).

Ilustrační foto Foto: Suzanne Plunkett, Reuters
Zaměstnanci slovenské továrny Volkswagenu pokračují ve stávce

Na rozdíl od předchozích dnů pracovníci již neprotestují před závodem. Podle odborového předáka Zoroslava Smolinského by se tam však měli sejít opět v pondělí, pokud mezitím nedojde k dohodě na úpravě mzdových tarifů.

Vedení továrny uvedlo, že stávka výrazně ovlivňuje produkci závodu, počítá ovšem s uzavřením dohody s odbory a nahrazení výpadku produkce. Stávka ochromila produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV), například vozů Volkswagen Touareg a Audi Q7. V omezeném režimu se firmě podařilo udržet produkci malých vozů.

Průměrná měsíční mzda ve slovenském Volkswagenu bez zahrnutí mezd managementu a po započítání příspěvků a bonusů činí 1800 eur (47 160 korun), což představuje zhruba dvojnásobek průměrné mzdy na Slovensku.

Odbory požadují zvýšení mezd pro více než 12 tisíc zaměstnanců firmy o 16 procent, v přepočtu tedy zhruba na 54 700 korun. Později slevily a nově požadují zvýšení mezd o 13,9 procenta. Zaměstnavatel jim nabídl postupné zvýšení o 9 procent (v přepočtu zhruba na 51 400 korun), což odbory odmítly.

Volkswagen Slovakia je největší soukromý zaměstnavatel na Slovensku a stávka zaměstnanců je první v jeho šestadvacetileté historii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků