Hlavní obsah
Telefonní budky v Česku končí. Kromě těch na malých vesnicích. Foto: Profimedia.cz

Většina telefonních budek v Česku končí. Zůstanou jen na malých vesnicích

Operátor O2 do konce roku ukončí provoz všech veřejných telefonních automatů s výjimkou těch, které musí povinně provozovat na malých vesnicích do 200 obyvatel. Z nyní provozovaných 3900 telefonních budek jich tak příští rok zbude 1150. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Rušené telefonní automaty budou funkční do posledního dne letošního roku.

Telefonní budky v Česku končí. Kromě těch na malých vesnicích. Foto: Profimedia.cz
Většina telefonních budek v Česku končí. Zůstanou jen na malých vesnicích

Přístroje i budky dodavatelská firma postupně demontuje a zajistí jejich ekologickou likvidaci.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 tisíc budek. Z těch zbývajících podle společnosti dnes už téměř nikdo nevolá.

„Většina lidí používá mobilní telefon nebo pevnou linku a telefonní budky tak postupně ztrácí svůj smysl,” uvedla Jungmannová s tím, že z některých automatů volají lidé méně než jednou za měsíc.

Na malých vesnicích povinně

V některých místech nicméně operátorovi provoz budek v rámci takzvané univerzální služby ukládá Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který každý rok stanovuje parametry pro velikost obce, v níž musí být alespoň jedna budka.

Dalším důvodem pro povinné umístění budky je slabý mobilní signál. Ztrátu z provozování těchto nerentabilních budek následně operátorovi hradí stát. Dotace se pohybuje kolem 9000 korun na jeden automat za rok.

Potíže s vandaly

Vedle snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Kvůli vandalům výnosy z volání často ani nepokrývají náklady na údržbu a provoz.

O2 spolupracuje také s projektem Knihobudky, kdy se z nevyužívaných budek stávají malé veřejné knihovny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků