Hlavní obsah
Do konce roku 2021 by na stokilometrové trase mělo jezdit celkem 14 vodíkových vlaků. Foto: dpa picture alliance / Alamy, Profimedia.cz

S vlakem na vodík jsou v Německu spokojeni, na koleje vyjedou další

Už rok jezdí v Německu na trase mezi dolnosaskými městy Cuxhaven a Bremerhaven vlak s vodíkovým pohonem. Jde o vůbec první vodíkový vlak v ostrém provozu na světě. Provoz se podle výrobce Alstom vyplatí, spokojený je i přepravce. V budoucnu by měly Německo brázdit i další vodíkové vlaky.

Do konce roku 2021 by na stokilometrové trase mělo jezdit celkem 14 vodíkových vlaků. Foto: dpa picture alliance / Alamy, Profimedia.cz
S vlakem na vodík jsou v Německu spokojeni, na koleje vyjedou další

„Zatím najel 100 tisíc kilometrů a s výkonem jsme naprosto spokojení,“ nechal se v červenci slyšet obchodní ředitel firmy Alstom pro Německo a Rakousko Jörg Nikutta. Vlak vodík nespaluje, ale využívá vodíkové palivové články k výrobě elektrické energie.

Spokojenost vyjadřuje i společnost EVB, která si vlak od Alstomu objednala. Do konce roku 2021 by tak na stokilometrové trase mělo jezdit celkem 14 vodíkových vlaků, které postupně nahradí flotilu dieselových lokomotiv, uvedl server Nord24.

Na 40 procentech tratí jezdí dieselové lokomotivy

Ačkoliv je železniční doprava obvykle považována za ekologičtější alternativu k automobilům nebo letadlům, na 40 procentech německých tratích podle německého ministerstva dopravy stále jezdí dieselové lokomotivy. Týká se to především regionálních spojení.

Foto: dpa picture alliance / Alamy, Profimedia.cz

Před německými regionálními dopravci tak momentálně stojí úkol tyto lokomotivy nahradit. V budoucnu by totiž mohlo dojít i k jejich zákazu, uvedl server televize NDR.

Vodík sníží emise CO2 o 260 tun ročně

Vlakovou osobní přepravu v Dolním Sasku organizuje zadavatel LNVG. Ten spočítal, že ročně oproti dieselové lokomotivě provoz vodíkového vlaku sníží emise oxidu uhličitého o 260 tun. A to navzdory tomu, že vodík je v tuto chvíli získáván z ne úplně zelených zdrojů - jako je zemní plyn - a na nádraží v Bremervörde ho musí dopravit nákladní automobil.

To by se však v budoucnu mělo změnit. Od roku 2021 by měla být přímo na dráze v provozu vodíková čerpací stanice a část vodíku by měla být generována prostřednictvím větrné energie. V ideálním případě by časem vodík pocházel pouze z čisté energie.

„To by znamenalo nejen, že vlak v denním provozu bude zcela bezemisní, ale že i vodík, kterým je poháněn, by byl zelený vodík, protože by pocházel z obnovitelných zdrojů,“ řekl serveru NDR mluvčí LNVG Rainer Peters.

Na druhé straně jsou vodíkové vlaky dražší než ty dieselové. Proto německý stát a spolková země Dolní Sasko na podporu projektu vyčlenily 90 milionů eur (2,32 miliardy korun).

V Hesensku si objednali 27 vodíkových vlaků

Dolní Sasko je první spolkovou zemí, kde jezdí vlak na vodík. Podle všeho nebude dlouho poslední.

Následovat by brzy měly Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Würtembersko a Hesensko.

Hesenský vlakový přepravce si v květnu od Alstomu objednal celkem 27 vodíkových souprav Coradia iLint, uvedla agentura DPA. Jde o stejný typ, který je v provozu mezi Cuxhavenem a Bremerhavenem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků