Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ruských turistů přijelo do Česka o desetinu méně

Do České republiky přijíždí méně ruských turistů. Od ledna do září se jejich počet meziročně snížil o deset procent. Vyplývá to z údajů ruského státního statistického úřadu Rosstat.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ruských turistů přijelo do Česka o desetinu méně

Důvodem je oslabující rubl. Kvůli tomu jsou pro Rusy zájezdy do Evropy dražší. Ruská měna vůči euru oslabila od počátku roku o 40 procent, aktuální kurz je 65 rublů za euro. [celá zpráva]

Česko se podle Rosstat letos zařadilo mezi země, ve kterých jsou propady příjezdů ruských turistů největší. Od ledna do září přijelo do ČR 419 183 Rusů. Výrazný pokles zaznamenalo také Rakousko, kde počet ruských turistů klesl o devět procent.  Do Německa jich cestovalo o dvě procenta méně.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„S ohledem na tuto skutečnost lze říci, že oslabení ruské měny v takovéto míře bude mít zajisté negativní dopad na výjezdy Rusů do zahraničí. Už nyní je předpokládán meziroční pokles zhruba 12 procent v příjezdech ruských občanů do ČR," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. Rusy od cest do zahraničí podle něj odradily také nedávné krachy velkých ruských cestovních kanceláří.

Výjezdy Rusů do ciziny klesly o 14 procent

O desetinu méně Rusů letos zatím vyjelo i do Finska a Řecka. Naopak například v Polsku se počty ruských návštěvníků zvýšily o 11 procent. Podstatně více ruských turistů vycestovalo také do Egypta, Jižní Koreje, USA nebo do Turecka. Celkem v prvních třech čtvrtletích klesl počet výjezdů Rusů do zahraničí o 14 procent na 36,8 miliónu.

Podle údajů Českého statistického úřadu klesl za letošních devět měsíců počet ubytovaných turistů z Ruska o 56 tisíc, tedy o 9,3 procenta. Celkem se ale počet zahraničních turistů zvýšil o 4,2 procenta. Rusy podle ČSÚ nahradili Němci a Číňané.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků