Hlavní obsah
Vývoj kurzu rublu k dolaru za posledního půl roku Foto: David Ryneš, Novinky

Ruská centrální banka obnovila intervence na podporu rublu

Ruská centrální banka v pondělí prodala zhruba 700 miliónů dolarů (15,6 miliardy korun), aby podpořila kurz domácí měny. Na devizovém trhu tak intervenovala poprvé od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb rublu. Vyplývá to podle agentur Reuters a Bloomberg z údajů, které ve středu banka zveřejnila.

Vývoj kurzu rublu k dolaru za posledního půl roku Foto: David Ryneš, Novinky
Ruská centrální banka obnovila intervence na podporu rublu

Centrální banka 10. listopadu oznámila, že přestává stanovovat takzvané fluktuační pásmo pro kurz rublu a umožní kurzu volný pohyb. Dodala však, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na devizovém trhu intervenovat.

Ruský rubl během pondělního obchodování oslabil až o sedm procent vůči dolaru a jeho kurz mířil k 55 rublům za dolar. Obchodování však rubl uzavřel se ztrátou pouhých 1,6 procenta. Již v pondělí se spekulovalo o tom, že rubl podpořila centrální banka. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zaměstnanec mění kurz směnárny v Moskvě

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Stabilita měny byla jedním z hlavních úspěchů vlády ruského prezidenta Vladimira Putina. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998.

Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků