Hlavní obsah
Ministryně práce Jana Maláčová na pondělní schůzi vlády. Foto: Petr Hloušek, Právo

Reformu penzí drží Maláčová zatím pod pokličkou

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) už má připravenou reformu penzí, šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) ji ale představí až po jednání koaliční rady v polovině ledna. Právu to sdělila mluvčí ministerstva Kristýna Křupková.

Ministryně práce Jana Maláčová na pondělní schůzi vlády. Foto: Petr Hloušek, Právo
Reformu penzí drží Maláčová zatím pod pokličkou

Maláčová reformu podle svých dřívějších vyjádření chtěla představit ještě do konce roku. Před tím, než s ní seznámí veřejnost, ji ale chce podle Křupkové projednat s koaličním partnerem, hnutím ANO.

Ještě v září se Maláčová zdráhala chystané změny v penzích označit za reformu, hovořila pouze o „adaptaci“ důchodového systému, která má zahrnovat devět změn parametrů. Patřit mezi ně má dřívější důchod pro náročné profese, úprava penzí pečujících osob či přenastavení třetího pilíře.

Důchodový věk se zvyšovat nebude

Na konci září ministryně ale už o reformě hovořila. Penzijní systém by podle ní měl mít tři pilíře včetně nového, nultého, z něhož by měl být vyplácen státem garantovaný minimální důchod.

Penze chce přitom financovat mj. z vyššího zdanění právnických osob. Sociální demokraté se stále nevzdávají ani svého plánu na zavedení sektorové bankovní daně, se kterým však ANO nesouhlasí.

Na říjnové konferenci o budoucnosti penzí v Česku předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová uvedla, že odborníci na důchodovou problematiku se začínají na změně systému penzí již shodovat.

„Snad se nám tu rýsuje shoda na základním řešení a prvním kroku změn penzijního systému,“ prohlásila tehdy Nerudová. Podle ní by první fáze měla zahrnovat „konsolidaci na straně výdajů“, k níž by přispělo rozdělení průběžného systému na nultý solidární pilíř s penězi ze státního rozpočtu a na zásluhovou část s pojistným.

Vláda Andreje Babiše (ANO) uvedla důchodovou reformu ve svém programu jako první ze šesti svých hlavních priorit. Připravit ji má právě komise pod vedením Nerudové, ve které sedí nejen akademici, ale i zástupci politických stran, odborů či zaměstnavatelů.

Babiš na konci listopadu prohlásil, že pokud se Česku bude dařit, mohl by se důchodový věk případně i snížit.

„Zastropovali jsme důchodový věk na 65 letech a nepočítáme s jeho zvýšením. Naopak. Pokud se nám bude dobře dařit, tak je tam určitě potenciál, abychom ho spíš snižovali,“ řekl premiér.

Zvedl tím kritické hlasy poukazující na to, že proti tomu hovoří přinejmenším vývoj současných demografických ukazatelů.

Snižování věku odchodu do důchodu zřejmě nebude součástí chystané reformy. Nyní se důchodový věk v Česku zvedá každý rok o několik měsíců. Na 65 rocích se zastaví ve 30. letech, kdy začne do penze odcházet silná generace takzvaných Husákových dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků