Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Operátoři si účtovali vysoké pokuty za odstoupení od smlouvy neoprávněně, rozhodl ČTÚ

Mobilní operátoři si od loňského srpna do letošního února účtovali vysoké smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy zákazníkem neoprávněně. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Operátoři si účtovali vysoké pokuty za odstoupení od smlouvy neoprávněně, rozhodl ČTÚ

ČTÚ posuzoval spor společnosti T-Mobile a jednoho z klientů, který se od operátora rozhodl loni na podzim odejít. Firma po něm požadovala doplacení zbývajících měsíčních paušálů, novela telekomunikačního zákona přitom stanovuje, že operátor smí žádat jen pětinu jejich součtu.

Sporný půlrok

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zatímco operátoři začali nižší sankce uplatňovat až po půlročním přechodném období, tedy od letošního února, podle ČTÚ měli pokuty snížit hned od nabytí účinnosti novely loni v srpnu. Podle mluvčího Martina Drtiny úřad eviduje desítky podobných námitek.

Přechodné ustanovení se podle výkladu regulátora vztahovalo jen na uvedení smluvních dokumentů operátorů do souladu se zákonem, a nikoliv na uplatňování ustanovení novely.

"T-Mobile v podaném rozkladu namítal, že nebylo možné aplikovat novelu před samotnou implementací zákonných změn. Předseda ČTÚ se ve svém rozhodnutí o rozkladu s těmito námitkami neztotožnil. Uvedl, že zákony působí normativně na všechny adresáty ode dne své účinnosti," dodal Drtina.

T-Mobile se odvolá

T-Mobile se chce proti rozhodnutí bránit správní žalobou. Výklad zákona regulátorem považuje za chybný. "Jsme přesvědčeni, že soud nám dá za pravdu. Naše stanovisko v této věci se nemění – to znamená, že 20procentní limit pro pokuty se uplatní až od změny všeobecných podmínek, nikoliv ode dne účinnosti zákona," uvedl Petr Josefi z T-Mobile.

Porovnejte si nabídky jednotlivých operátorů na kalkulačce mobilních tarifů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků