Hlavní obsah
Demonstrace příznivců nezávislosti Katalánska v Barceloně Foto: Francisco Seco, ČTK/AP

Odštěpení Katalánska by byla katastrofa, tvrdí šéf španělské obchodní komory

Pokud Katalánsko vyhlásí nezávislost, bude to pro něj znamenat ekonomickou pohromu, řekl CNN šéf španělské obchodní komory José Luis Bonet. Před riziky odštěpení Katalánska varoval i Mezinárodní měnový fond. Řada firem stěhuje své sídlo z Barcelony.

Demonstrace příznivců nezávislosti Katalánska v Barceloně Foto: Francisco Seco, ČTK/AP
Odštěpení Katalánska by byla katastrofa, tvrdí šéf španělské obchodní komory

„Pokud Katalánsko vyhlásí nezávislost, ocitne se mimo Evropskou unii, což by pro něj znamenalo katastrofu,“ prohlásil Bonet. Ten je současně prezidentem firmy Freixenet, která vyrábí v Katalánsku šumivá vína.

Šéf španělské obchodní komory José Luis Bonet

Foto: Profimedia.cz

Pokud by k vyhlášení nezávislosti došlo, Bonet představenstvu navrhne přesunout sídlo firmy, dodal. Přesun sídla z Barcelony do Madridu nebo jinam ve Španělsku v posledních dnech ohlásila řada bank a firem. [celá zpráva]

Manažeři firem se obávají, že nový stát by neměl žádné formální obchodní dohody s dalšími státy, což by vytvořilo situaci ještě vážnější než brexit, řekl CNN ekonom Berenberg Bank Carsten Hesse.

Autonomní region je přitom ekonomicky nejvýkonnější částí země. Vytváří téměř pětinu HDP Španělska a má čtvrtinový podíl na exportu země. Sídlí zde přes sedm tisíc zahraničních firem nebo jejich dcer - mezi nimi například Volkswagen, Nissan nebo Cisco. Podle deníku Handelsblatt možné odtržení Katalánska znepokojuje řadu německých firem. [celá zpráva]

Hlavní údaje o Katalánsku
Počet obyvatel 7,5 mil.
Rozloha
32 114 km²
Podíl na HDP Španělska
20 %
Podíl na exportu Španělska
25 %
Nezaměstnanost  13,2 %

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října. Zároveň však prohlásil, že by nejprve chtěl několik týdnů času na vyjednávání s Madridem, než vstoupí deklarace v platnost. [celá zpráva]

Katalánský premiér Carles Puigdemont podepisuje deklaraci nezávislosti

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

V referendu 1. října hlasovalo pro nezávislost 90 procent voličů, volební účast byla 43 procent. Proti konání referenda tvrdě zasahovala španělská policie ve volebních místnostech i na ulicích. Mezi zastánci nezávislosti je i řada majitelů firem v Katalánsku, kteří tvrdí, že se o zakázky nebojí.

Před riziky odštěpení Katalánska ale varoval po dotazu novinářů také hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Maurice Obstfeld. „Situace je znepokojivá a vytváří velkou nejistotu jak pro ekonomiku Katalánska, tak Španělska,“ citoval jej deník El País. Dodal, že by bylo velkým přínosem, pokud se obě strany dokázaly dohodnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků