Hlavní obsah
Novým generálním ředitelem Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků Josef Vojáček. Foto: ČR Lesy, ČTK

Novým šéfem Lesů ČR bude Vojáček. Musí řešit kůrovcovou kalamitu

Ministr zemědělství Miroslav Toman v pondělí představil nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Josefa Vojáčka. Dosavadní šéf Vojenských lesů a statků se funkce ujme od začátku září.

Novým generálním ředitelem Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků Josef Vojáček. Foto: ČR Lesy, ČTK
Novým šéfem Lesů ČR bude Vojáček. Musí řešit kůrovcovou kalamitu

„Mým hlavním zájmem je, aby státní podnik vedl skutečný odborník, proto jsem se řídil doporučením odborné výběrové komise. Nový ředitel má s vedením lesního podniku bohatou zkušenost, věřím proto, že se dokáže razantně vypořádat s náročnými úkoly, jako jsou kůrovcová kalamita, sucho v lesích, propad cen dřeva či spolupráce s dodavateli prací,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Do výběrového řízení se přihlásilo 11 uchazečů.

Nový ředitel LČR Josef Vojáček označil jako hlavní aktuální výzvu boj s důsledky klimatických změn, z nichž zásadní je řešení šíření kůrovce a jím způsobené škody a chřadnutí lesních porostů. „Mým cílem je adekvátní reakce na klimatické změny, za což považuji postupnou přeměnu stávajících porostů v druhově a věkově pestré lesy,“ řekl.

Josef Vojáček je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně. Už v předchozích letech pracoval pro LČR. Nyní je ředitelem státního podniku Vojenské lesy a statky. Působí i v akademické sféře jako člen vědecké rady Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vedením LČR byl pověřen od května Tomáš Pospíšil poté, co tehdejší ministr Jiří Milek odvolal z vedení firmy Daniela Szóráda. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků