Hlavní obsah
Ředitel Lesů České republiky Daniel Szórád Foto: Petr Horník, Právo

Ministr odvolal šéfa Lesů ČR Daniela Szóráda. Kvůli kůrovci

Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Důvodem je podle něj nezvládnutá kůrovcová kalamita a nekoncepční politika. Szórád rozhodnutí respektuje, podle něj ale za kalamitu mohou výkyvy počasí.

Ředitel Lesů České republiky Daniel Szórád Foto: Petr Horník, Právo
Ministr odvolal šéfa Lesů ČR Daniela Szóráda. Kvůli kůrovci

Milek na tiskové konferenci uvedl, že k odvolání Szóráda přistoupil „z důvodu nekoncepční a dlouhodobě zanedbané politiky v lesích”. Jmenoval především kůrovcovou kalamitu, podle něj je potřeba hlavně urychlit výsadbu dřevin a upravit některé vyhlášky.

„Příroda nepočká do doby, kdy bude vláda stabilní. Pokud nechceme přijít o lesy, musíme zasáhnout a přijmout řadu opatření k řešení kůrovcové kalamity,” dodal Milek na dotaz, proč přistupuje k výměně, když je ministrem vlády v demisi.

O odvolání Milek informoval premiéra. Jmenuje krizové ředitele pro oblasti nejvíce zasažené kůrovcem.

Odvolaný šéf Lesů ČR Szórád potvrdil, že ministr mu odvolání zdůvodnil zanedbáním problému s kůrovcem. Podle Szoráda ale za kalamitu mohou výkyvy počasí. Především sucho, které udeřilo i letos na jaře a kůrovec díky teplu mohl začít létat o měsíc dříve než loni. Nasazená obranná opatření proti kůrovci jsou podle Szóráda na hraně toho, co lze zvládnout.

Rozhodnutí ministra o odvolání Szórád respektuje. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě,” řekl Szórád.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Je to mimo jiné důsledek sucha v posledních letech. Ministerstvo ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví.

Kvůli kalamitě se měnila v poslední době i lesnická vyhláška, díky které bude moci stát nově řešit kalamitu podle krizového zákona. Exekutiva při vyhlášení krizového stavu bude mít větší pravomoci. Podle vyhlášky také lesníci nebudou muset prioritně vyhledávat suché, mrtvé stromy, které už kůrovec opustil, budou muset těžit stromy napadené tímto broukem, ze kterých ještě nevylétl.

Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) odpovídá na dotazy novinářů.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Szórád byl ředitelem podniku od dubna 2014, kdy ho jmenoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten s odvoláním nesouhlasí. Podle Jurečky vyčítat problém s kůrovcem současnému šéfovi Lesů ČR může jen někdo, kdo nevidí jak se v lesích hospodařilo posledních sedmdesát let. „Nechápu jak ministr v demisi, který neví, zda bude ministrem příští měsíc, si dovolí takový krok udělat,“ řekl Jurečka pro ČT.

Szórád dříve působil ve společnosti IKEA Industry. Jeho bratr Luděk je prokuristou v Kloboucké lesní, která se státních tendrů na zpracování dřeva účastní.

Lesům klesl zisk

Podniku v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva.

Od roku 2013 Lesy ČR odvádějí do státního rozpočtu část peněz našetřených z minulých zisků. V závěru loňského roku podnik státu odvedl 3,05 miliardy korun. Byl to nejnižší odvod od roku 2013. Za posledních pět let Lesy ČR do státního rozpočtu poslaly 29,37 miliardy korun.

Podnik většinu prací v lesích i prodej dřeva zadává soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles, Kloboucká lesní, Stora Enso Wood Products Ždírec, Jihozápadní dřevařská, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Uniles patří pod holding Agrofert, který někdejší ministr financí a nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) spolu s dalším majetkem před časem kvůli zákonu o střetu zájmů převedl pod svěřenské fondy. Šéf Unilesu Petr Jelínek krátce působil jako poradce ministra Milka, na jaře na tuto funkci rezignoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků