Hlavní obsah
Nezaměstnanost 15-64 let Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost v Česku klesla na rekordní tři procenta

Míra nezaměstnanosti v Česku zůstává nejnižší od roku 1993. V květnu klesla na tři procenta. Meziročně se snížila o 1,1 procentního bodu. Vyplynulo to z předběžných údajů, jež v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost 15-64 let Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost v Česku klesla na rekordní tři procenta

Údaje se týkají míry nezaměstnanosti ve věkové kategorii 15 až 64 let. Eurostat v rámci své tiskové zprávy uveřejní metodicky shodnou měsíční míru nezaměstnanosti, ale za věkovou skupinu 15 až 74 let. V té se Česko vyznačuje ještě nižší nezaměstnaností, vzhledem k věku odchodu do důchodu.

Míra zaměstnanosti ve věku 15 až 64 let, tedy podíl zaměstnaných v této věkové skupině, dosáhla v květnu letošního roku 73,5 procenta. Oproti květnu 2016 se tak zvýšila o 1,6 procentního bodu.

Míra zaměstnanosti mužů činila 80,9 procenta, míra zaměstnanosti žen 66 procent.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.

Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údaje využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Čísla statistiků jsou rozdílná proti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR (ÚP) uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků