Hlavní obsah

Češi i nadále oslňují rekordní nezaměstnaností. Rekord hlásí i druhé Německo

31. 5. 2017, 13:52
Novinky, bož

Míra nezaměstnanosti v Česku zůstává nejnižší od roku 1993. Vyplynulo to z dubnových údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle srovnání Eurostatu tak máme i nadále nejnižší míru nezaměstnanosti v evropské osmadvacítce. Rekordní nezaměstnaností se mohou pochlubit i Němci, kteří dosáhli nového minima od roku 1990.

Foto: David Ryneš, Novinky

Dubnová nezaměstnanost v Česku ve věkové kategorii 15 až 64 let

Článek

Nezaměstnanost v Česku v dubnu meziročně poklesla o 0,8 procentního bodu. Ve věkové kategorii 15 až 64 let dosáhla úrovně 3,3 procenta a mírně tak poklesla z březnových 3,3 procenta.

V kategorii 15 až 74 let, kterou sleduje evropský statistický úřad Eurostat, Česko vykazuje míru nezaměstnanosti dokonce 3,2 procenta. I nadále si tak drží pozici na čele žebříčku zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU.

Foto: David Ryneš, Novinky

Míra nezaměstnanosti v březnu

Na druhém místě se stále drží Německo se 3,9 procenta. To má navíc podle ve středu zveřejněných květnových údajů tamního úřadu práce nejnižší míru nezaměstnanosti od sjednocení země v roce 1990. Úřady práce však používají rozdílnou metodiku, proto hovoří o čísle 5,7 procenta.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údaje využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.Čísla statistiků jsou rozdílná proti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR (ÚP) uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.

Na třetím místě se podle Eurostatu umístila Malta s 4,1 procenta. V Polsku činí míra nezaměstnanosti 4,8 procenta, v Rakousku 5,5 procenta. Slovensko se potýká s nezaměstnaností 8,3 procenta.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně dosahovala v březnu 9,3 procenta. V celé EU činila nezaměstnanost 7,8 procenta.

Reklama

Související články

Výběr článků