Hlavní obsah
Německý ministr financí Olaf Scholz Foto: Michele Tantussi, Reuters

Němci schválili schodek třikrát větší, než je český rozpočet

Německý parlament ve středu souhlasil s rozsáhlými změnami ve státním rozpočtu na letošní rok. Nově kvůli rychle se šířícímu koronaviru počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu Kč), což je trojnásobek celého českého rozpočtu. Němci přitom v posledních letech hospodařili pravidelně s vyrovnanými či přebytkovými rozpočty.

Německý ministr financí Olaf Scholz Foto: Michele Tantussi, Reuters
Němci schválili schodek třikrát větší, než je český rozpočet

Spolkový sněm přijal i další opatření, která mají pomoci zvládnout ekonomické dopady pandemie.

„Je to gigantická suma, téměř polovina našeho běžného rozpočtu,” připustil v projevu před poslanci ministr financí Olaf Scholz, podle něhož jsou ale peníze potřeba, aby spolková republika mohla složité situaci čelit všemi prostředky.

Pro srovnání, celkové výdaje českého rozpočtu v roce 2019 byly zhruba 1,5 bilionu korun. Německý deficit má být tedy skoro trojnásobkem této sumy.

Upravený rozpočet Německa počítá s dalšími výdaji za 122,5 miliardy eur (3,4 bilionu Kč) a snížením příjmů o 33,5 miliardy eur (skoro 925 miliard Kč).

Německý ekonomický institut Ifo odhaduje, že ekonomika našeho západního souseda letos klesne o pět až 20 procent, v závislosti na délce opatření proti šíření koronaviru.

Merkelová je doma

Výjimečná situace nebyla ve středu v parlamentu vidět jenom na zásadních změnách rozpočtu, ale také na samotném zasedání, při němž poslanci neseděli vedle sebe, ale vždy jen ve výrazných odstupech. Navíc se schůze nezúčastnila kancléřka Angela Merkelová, která je v domácí karanténě, protože přišla do kontaktu s nakaženým lékařem. Podle mluvčího Steffena Seiberta se jí daří dobře.

Aby se dobře nadále dařilo i německé ekonomice, rozhodl parlament také o zřízení fondu pro stabilizaci hospodářství, v němž se má shromáždit na 600 miliard eur. Na pomoc drobným podnikatelům je vyčleněno na 50 miliard eur, které půjdou z rozpočtu stejně jako dodatečné tři miliardy eur pro nemocnice.

Německo mělo vyrovnané či přebytkové rozpočty od roku 2014, tento zodpovědný trend nastavil bývalý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) a později v něm pokračoval i Scholz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků