Hlavní obsah
Index podnikatelského klimatu. Foto: Martin Havelka, Novinky

Nálada ve vedení německých firem je nejhorší od listopadu 2012

Nálada ve vedení německých podniků se zhoršuje už pátý měsíc v řadě. Index podnikatelského klimatu v srpnu klesl z 95,8 na 94,3 bodu. Je tak nejhorší od listopadu 2012. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Institutu ifo mezi zhruba devíti tisíci německými firmami.

Index podnikatelského klimatu. Foto: Martin Havelka, Novinky
Nálada ve vedení německých firem je nejhorší od listopadu 2012

„I při pohledu do příštích měsíců pesimismus roste. Známky recese v Německu zesilují,“ uvedl šéf institutu Clemens Fuest. Konkrétně v odvětví průmyslu podle něj naposledy takový pesimismus panoval v krizovém roce 2009.

Index podnikatelské situace, v němž podnikatelé a manažeři hodnotí aktuální situaci svého vlastního podnikání, za poslední měsíc klesl z 99,6 na 97,3 bodu.

Index očekávání, v němž podnikatelé hodnotí očekávání vývoje ekonomiky i svého podnikání v nejbližších šesti měsících, klesl z červnových 92,1 na aktuálních 91,3 bodu.

Německý hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí oproti prvním třem měsícům letošního roku poklesl o 0,1 procenta. Pokud by k poklesu došlo u ve třetím čtvrtletí, znamenalo by to, že se Německo dostalo do takzvané technické recese. Ta je definována jako dva čtvrtletní poklesy HDP za sebou.

Německo je pro Česko klíčovým obchodním partnerem, míří tam třetina českého exportu. Roční hodnota vývozu přesahuje bilion korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků