Hlavní obsah
Veterináři objevili v Petrově rybníce (na snímku) nákazu koi herpes virem (KHV) napadajícím kapry. Foto: Profimedia.cz

Kvůli kapřímu viru musí rybáři vybít tuny ryb

Tuny ryb budou muset vybít rybáři z Povodí Odry v Krnově na Bruntálsku. Veterináři totiž objevili v tamním Petrově rybníce nebezpečnou nákazu koi herpes virem (KHV) napadajícím kapry. Škody státního podniku půjdou do milionů korun. Ryby nakažené KHV jsou i v Pardubickém kraji.

Veterináři objevili v Petrově rybníce (na snímku) nákazu koi herpes virem (KHV) napadajícím kapry. Foto: Profimedia.cz
Kvůli kapřímu viru musí rybáři vybít tuny ryb

Petrův rybník se rozkládá na ploše 33 hektarů a při každoročním podzimním výlovu z něj rybáři vytáhnou v průměru 50 až 60 tun ryb. Letos tam žádný předvánoční výlov nebude.

„Ryby začaly hynout, a tak začali rybáři zjišťovat, co se děje. Z odebraných vzorků vyšlo najevo, že v rybníce se rozšířila nebezpečná nákaza herpesviróza kapra koi,“ popsala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

V Petrově rybníce nežijí jen kapři, ale i štiky, candáti či sumci. I ty musí rybáři zlikvidovat, přestože jim virus neublíží. Nákaza není přenosná ani na člověka, ani na jiné druhy ryb, napadá pouze kapry a vyšlechtěné koi kapry, kteří po onemocnění umírají v 80 až 100 procentech.

Nákazu zažila už před lety Orlová

Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severina Kaděrky se stejná nákaza objevila před pár lety v Orlové.

„Musely se tehdy zlikvidovat ryby ve dvou či třech rybnících, protože měly jeden průtočný zdroj,“ poukázal s tím, že kvůli zjištění viru ve vodách Petrova rybníka už byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

„Provede se vybití celé sádky, vypuštění rybníka, jeho zavápnění a opětovné napuštění a osazení,“ nastínil a potvrdil, že státní podnik tím dozná velké ekonomické ztráty.

I když je voda v rybníce nakažená, musí se vypustit do volné přírody.

„Pokud by se dostala do jiné rybniční plochy, kde se chovají vnímavé ryby jako kapři, tak potom může dojít k rozšíření nákazy i tam. Ale neexistuje jiná možnost, jak virus zlikvidovat, než to vypustit. Když se to dostane do řek, tak tam kapři nejsou, takže tam je ta možnost šíření menší. Navíc čím víc se to zředí, tím je to riziko menší,“ objasnil Kaděrka.

Rozšíření viru pomohlo teplé počasí

Vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry Ivo Jedlička řekl, že rybník musí vyschnout a před opětovným napuštěním nejméně šest týdnů ležet ladem. Veterinární opatření se ale netýkají jen Petrova rybníka.

Podle Vlčkové byl vyhlášen také okamžitý zákaz rybolovu na sousedním rybníce Výtažník, došlo k přerušení prodeje ryb na sádkách a ke změně pohybu na cyklostezce vedené po přelivu rybníka. „Ta bude nově vyznačena mimo areál Petrova rybníka podél břehu řeky Opavy. Odklon trasy bude značen informačními tabulemi,“ sdělila.

Jak došlo k nakažení ryb, není jasné. „Ten virus tam mohl přenést kdokoliv čímkoliv. Přenáší se tělem, nakaženou rybou, tělesnými tekutinami nakažené ryby, bahnem, kontaktem s vodou, předměty,“ uvedla a dodala, že nákazu mohl do vody dostat i někdo prostřednictvím obuvi nebo to mohli způsobit vodní ptáci.

„A k rozšíření viru pomohlo i teplé počasí,“ doplnila Vlčková.

Jak dlouho budou rybáři Petrův rybník lovit, není jasné, mluvčí státního podniku předpokládá, že nákaza bude mít dopad na rybné hospodářství v roce 2020.

Ryby nakažené KHV jsou i v Pardubickém kraji. Veterinární správa z tohoto důvodu nařídila usmrcení ryb v rybnících Zámecký a Ježkovka v Heřmanově Městci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků