Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo

Koruna opět vylepšila své maximum za epidemie

Česká měna v pátek k euru vylepšila své maximum od doby před začátkem epidemie koronaviru. Zpevnila o desetník na 25,79 Kč/EUR i díky prognóze České národní banky. Vůči dolaru si koruna polepšila o 16 haléřů na 21,45 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Na úrovni pod 26 Kč/EUR se kurz drží od začátku týdne.

Ilustrační snímek Foto: Milan Malíček, Právo
Koruna opět vylepšila své maximum za epidemie

„Poprvé od poloviny března loňského roku dnes koruna posílila mírně pod 25,80 Kč/EUR,” podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Českou měnu podle něj podpořila ve čtvrtek zveřejněná prognóza ČNB, která nadále ukazuje na nutnost poměrně výrazného utahování měnových podmínek a také očekává před koncem roku posilování koruny k 25,40 Kč/EUR.

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk upozornil, že koruna si v pátek polepšila a své zisky drží, ačkoli nálada ve světě s koncem týdne uvadá. „Stále předpokládáme vliv výhledu měnové politiky, poté co centrální bance v prognóze i při snížení očekávaného kurzu vychází potřeba zvyšovat sazby,” dodal.

Impulz k posílení koruny hledají v prognóze ČNB také analytici společnosti Next Finance. „Sázky na zvýšení sazeb v ČNB ve druhé polovině roku 2021 tedy neklesají. To bude prozatím korunu chránit před větším oslabením, které by si ale aktuálně překoupená koruna zasloužila,” uvedli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků