Hlavní obsah
Policisté kontrolují hosty sedící v restauraci pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku (ilustrační foto) Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Hospodští varují před epidemií chudoby

Jsme úplně vysátí, vláda by měla nastavit podmínky pro standardní podnikání, uvedl po nedělním jednání restauratérů a hospodských v Jincích na Příbramsku místní pivovarník Jiří Janeček. S pětadvaceti kolegy z oboru se domluvili na výzvě vládě.

Policisté kontrolují hosty sedící v restauraci pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku (ilustrační foto) Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK
Hospodští varují před epidemií chudoby

„Už jsme doslova vysátí ze všech prostředků. S restrikcemi musí přijít i okamžitá pomoc,“ řekl Právu Janeček, podle něhož se s kolegy shodli na tom, že by měli živnostníci v České republice dostávat obdobné kompenzace jako ti v Německu nebo Rakousku.

„Mělo by to být 80 procent tržeb z minulého období. To by pokrylo náklady. Důležité ale je, aby byla hned vyplacena alespoň padesátiprocentní záloha. Stát má dostatek podkladů z minulého roku na to, aby zálohu mohl vyplácet. Podstatné také je, že nebojujeme jen o vlastní přežití, ale zaměstnáváme spoustu lidí, kteří přicházejí o práci. Teď vláda řeší lehčí epidemii, pak přijde epidemie nezaměstnanosti a chudoby, která vyjde stát mnohem dráž,“ varoval Janeček.

Další podrobnosti ke schůzce chce sdružení živnostníků zveřejnit v pondělí na tiskové konferenci v Teplicích.

V neděli vpodvečer se podnikatelé domluvili i na tom, že jejich expertní tým bude kontrolovat nový vládní návrh na jejich podporu. „Vyzvali jsme také kolegy, aby se k nám alespoň symbolicky přidali vyvěšením vlajky a registrací. Jde nám o rovný přístup k podnikání,“ uvedl Janeček.

Uvedl, že někteří velcí dodavatelé se drobným živnostníkům snaží pomoci například pozastavením splátek, ale jiní zase situace zneužijí.

Hotely a restaurace budou muset opět zavřít v souvislosti s přechodem země do čtvrtého stupně v rámci systému PES. K tomu by mělo dojít příští týden. O tom, kdy přesně začnou přísnější opatření platit, rozhodne v pondělí vláda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků