Hlavní obsah

Firma mexického magnáta Slima získá většinu v Telekom Austria

Za miliardu dolarů (asi 20 miliard korun) koupí většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria mexická Telekomunikační skupina America Móvil ovládaná magnátem Carlosem Slimem.

Firma mexického magnáta Slima získá většinu v Telekom Austria

Slim získává v rakouském operátorovi základnu pro další expanzi na evropském telekomunikačním trhu. Slim, který se v žebříčcích nejbohatších lidí světa střídá v posledních letech na prvním místě se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, od roku 2012 navýšil svůj podíl v Telekom Austria na 27 procent.

V dubnu se America Móvil dohodla s rakouským státním holdingem ÖIAG, že od něj koupí většinu akcií podniku a převezme kontrolu nad jeho provozním řízením. ÖIAG vlastní v bývalém státním telefonním monopolu 28 procent a ponechá si právo na jmenování generálního ředitele a předsedy představenstva.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

America Móvil nyní koupí dalších 23,47 procenta akcií Telekom Austria po 7,15 eura, a získá tak 50,8 procenta. Nákup vyjde Slima na 743 miliónů eur (210,4 miliardy Kč). Získání kontroly nad rakouským telekomem je prvním úspěšnou akvizicí America Móvil v Evropě.

V Nizozemsku neuspěl

V roce 2013 se společnost bezvýsledně pokoušela převzít nizozemského operátora KPN. Telekom Austria působí kromě Rakouska v Bělorusku, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku, Makedonii a Slovinsku, a Slim jej tak bude moci využít jako základny k průnikům na další evropské trhy.

Magnát minulý týden agentuře Reuters řekl, že region střední a východní Evropy nabízí hodně příležitostí. Slim se snaží rozšířit své podnikání z Latinské Ameriky, kde čelí rostoucímu tlaku regulátorů. Na konci loňského roku měl Telekom Austria 2,6 miliónu uživatelů pevných linek a přes 20 miliónů zákazníků mobilních sítí. Jeho loňské tržby dosáhly 4,2 miliardy eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků