Hlavní obsah

Domácnosti se v dubnu zadlužily o dalších sedm miliard

České domácnosti v dubnu bankám a jiným finančním institucím dlužily celkem 445,1 miliardy korun. Konkrétně v dubnu si vypůjčily sedm miliard korun. Údaje o zadlužení domácností ve středu zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Za rok tak zadlužení domácností stouplo o více než 100 miliard.

Domácnosti se v dubnu zadlužily o dalších sedm miliard

Češi ale také spoří. Vklady domácností se během dubna zvýšily o 11,7 miliardy na více než 495,8 miliardy korun.

Zadlužení podniků se v dubnu zvýšilo o 12,6 miliardy na 683,3 miliardy korun. Za rok zadlužení podniků stouplo o 82,4 miliardy korun.

Lidí nedluží jen bankám, ale i leasingovým a splátkovým firmám. Dluhy českých domácností u bank a splátkových firem se letos zřejmě přehoupnou přes 600 miliard korun.

Vývoj zadluženosti domácností v mld. Kč
duben 2006455,1
rok 2005418
rok 2004315
rok 199335,3
zdroj: ČNB

Někteří se dostávají do dluhové pasti

Mnozí lidé, kteří si půjčují především u splátkových společností, mají se splácením problémy. Není výjimkou, když si kvůli tomu, aby mohli splácet, berou další půjčky.

Téměř každá sedmá domácnost už není schopna úvěry splácet a hrozí jí exekuce majetku. V některých regionech, zejména v těch s vysokou nezaměstnaností, problémy se splácením už začínají nabývat masovějšího charakteru. [celá zpráva]

Sdružení SPES vyzvalo banky a splátkové společnosti, aby zpřístupnily veřejnosti (například na internetu) vzorové smlouvy o půjčkách a úvěrech, aby si lidé mohli tyto smlouvy prostudovat dopředu a ne až v rychlosti na místě, kde žádají o půjčku. [celá zpráva]

Chudší domácnosti jsou v ohrožení

K rostoucímu zadlužování Čechů u bank i jiných finančních institucí začínají přispívat ve větší míře i nízkopříjmové domácnosti. V případě horšího ekonomického vývoje to může ohrozit jejich finanční situaci. Vyplývá to ze zprávy o finanční stabilitě za rok 2005, kterou ve středu zveřejnila Česká národní banka.

U některých domácností totiž splátky úvěrů omezují ostatní výdaje a možnost něco uspořit. Navíc roste podíl sociálních dávek a nezbytných výdajů domácností.

Podle členky bankovní rady ČNB Michaely Erbenové je skupinou, která se zadlužuje nejvíce, rodina s jedním dítětem a jednou ekonomicky aktivní osobou. "Je možné, že v řadě případů se projevuje u řady domácností přílišný optimismus ohledně budoucích příjmů," dodala.

Na druhou stranu dvě třetiny úvěrů domácností představují hypotéky. Podle ekonomů jde o rozumný trend, protože domácnosti tak investují do svého bydlení a nikoli do spotřeby.

Anketa
Kolik dlužíte bankám či splátkovým společnostem?
50 000
9.8 %
100 000
10.7 %
500 000
9.2 %
1 000 000
3.1 %
více než milión
7.8 %
nic
59.4 %
Celkem hlasovalo 2457 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků