Hlavní obsah
Letoun Hainan Airlines Foto: Profimedia.cz

Čína ruší přímé lety mezi Pekingem a Prahou

Čína pozastavila s platností od začátku března prodej letenek na lety z Pekingu do Prahy s firmou Hainan Airlines. Důvod opatření české ministerstvo zahraničí nezná. Prezident Miloš Zeman v říjnu řekl, že diplomatická roztržka mezi vedením Prahy a Čínou může vést k odklonění některých leteckých linek z Číny do Prahy. O čínském opatření informovaly weby Respekt.cz a Deník N.

Letoun Hainan Airlines Foto: Profimedia.cz
Čína ruší přímé lety mezi Pekingem a Prahou

„V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně či politicky," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Linka létá třikrát týdně od roku 2015.

Česká diplomacie se chce zástupců Číny při nejbližších jednáních ptát, co za rozhodnutím je. Ministerstvo zahraničí podle Štíchové považuje přímé letecké linky za důležitý prvek vzájemných vztahů se zahraničními partnery, které podporují byznys i osobní kontakty.

Mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlíková uvedla, že firma Hainan Airlines Letiště Praha o přerušení prodeje letenek informovala. "Žádné další změny nám v tuto chvíli nepotvrdila," dodala.

Ostatní linky beze změny

Praha má v současné době celkem čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, která na některých spojích počítá s mezipřistáním v Si-anu. Celkem jde o 12 spojení týdně.

"Tyto linky zůstávají v provozu i v rámci aktuálního letového řadu a v tuto chvíli nemáme od leteckých společností informace o tom, že by na těchto linkách mělo v dohledné době dojít k nějakým výraznějším změnám," uvedla Pavlíková.

V roce 2019 podle ní využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou celkem 188 tisíc cestujících v obou směrech. "Jedná se ovšem o všechny cestující na přímých linkách bez ohledu na národnost, turisté čínské národnosti do Prahy cestují také na jiných nepřímých linkách s přestupem," dodala.

Anketa
Chtěli byste se podívat do Číny?
Ano
47 %
Ne
53 %
Celkem hlasovalo 13147 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků