Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Českým dráhám stoupl zisk, od státu inkasovaly miliardy

České dráhy za loňský rok vykázaly zisk 1,3 miliardy, což je meziročně o 100 milionů více. Vyplynulo to z hospodářských výsledků, které zveřejnily ve středu. České dráhy provozují zhruba 90 procent osobní železniční přepravy v zemi. Stát a kraje si u nich ročně objednávají dopravu za zhruba 14 miliard korun.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Českým dráhám stoupl zisk, od státu inkasovaly miliardy

„Našimi vlaky loni cestovalo více než 182 milionů zákazníků. Rostla průměrná přepravní vzdálenost i obsazenost vlaků. Více než desetiprocentní růst výnosů jsme zaznamenali zejména na klíčových dálkových linkách a v příměstských vlacích v okolí velkých aglomerací,“ uvedl generální ředitel drah Václav Nebeský.

Počet přepravených cestujících vzrostl meziročně o 2,9 milionu, respektive 1,6 procenta. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla o 3,9 procenta na 47,7 kilometru.

V oblasti osobní přepravy dráhy dosáhly zisku 58 milionů korun, v nákladní dopravě šlo o 608 milionů.

Dopravce se nicméně obává dopadů epidemie nemoci covid-19 na letošní hospodářské výsledky „Několikatýdenní výpadek tržeb v důsledku opatření proti šíření covid-19 představuje negativní dopad do našich příjmů v řádu miliard korun, děláme však maximum pro to, aby se nepromítl do snížení počtu provozního personálu ani do modernizace vozidel,“ dodal Nebeský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků