Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Českým dráhám stoupl zisk, od státu inkasovaly miliardy

České dráhy za loňský rok vykázaly zisk 1,3 miliardy, což je meziročně o 100 milionů více. Vyplynulo to z hospodářských výsledků, které zveřejnily ve středu. České dráhy provozují zhruba 90 procent osobní železniční přepravy v zemi. Stát a kraje si u nich ročně objednávají dopravu za zhruba 14 miliard korun.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Českým dráhám stoupl zisk, od státu inkasovaly miliardy

„Našimi vlaky loni cestovalo více než 182 milionů zákazníků. Rostla průměrná přepravní vzdálenost i obsazenost vlaků. Více než desetiprocentní růst výnosů jsme zaznamenali zejména na klíčových dálkových linkách a v příměstských vlacích v okolí velkých aglomerací,“ uvedl generální ředitel drah Václav Nebeský.

Počet přepravených cestujících vzrostl meziročně o 2,9 milionu, respektive 1,6 procenta. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla o 3,9 procenta na 47,7 kilometru.

V oblasti osobní přepravy dráhy dosáhly zisku 58 milionů korun, v nákladní dopravě šlo o 608 milionů.

Dopravce se nicméně obává dopadů epidemie nemoci covid-19 na letošní hospodářské výsledky „Několikatýdenní výpadek tržeb v důsledku opatření proti šíření covid-19 představuje negativní dopad do našich příjmů v řádu miliard korun, děláme však maximum pro to, aby se nepromítl do snížení počtu provozního personálu ani do modernizace vozidel,“ dodal Nebeský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků