Hlavní obsah

České dráhy jednají o odkupu Leo Expressu

24. 4. 2020, 11:06
Novinky, bož

Státní akciová společnost České dráhy jedná o odkoupení svého soukromého konkurenta Leo Express. S odvoláním na dva důvěryhodné zdroje to uvedl ekonomický týdeník Hrot.

Foto: Leo Express

Nový vlak Leo Express Sirius

Článek

„Leo Express dlouhodobě jedná o vstupu strategického partnera, který by umožnil další růst úspěšného projektu,” uvedl na dotaz Novinek mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Společnost podle Sedlaříka jedná s více zájemci. „Vzhledem ke smlouvám o mlčenlivosti je nemůžeme blíže komentovat,” dodal.

„Jako obchodní společnost podobné spekulace nikdy nekomentujeme. Obecně lze ale říct, že sledujeme dění na trhu a pokud najdeme příležitost pro další rozvoj našeho byznysu, zlepšení a rozšíření služeb, budeme se o takovou možnost zajímat,” sdělil Novinkám mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Leo Express bude jezdit mezi Stuttgartem a Berlínem, vzkřísí oranžové vlaky

České dráhy se podle něj zajímají i o příležitosti mimo železniční dopravu, například v oblasti autobusové přepravy, případně také o možný vstup na zahraniční trh prostřednictví zahraničního přepravce.

Leo Express je přitom aktivní na polském trhu a v Německu převzal krachujícího vlakového dopravce Locomore. Provozuje i autobusovou přepravu v návaznosti na své vlakové spoje.

„Každé takové obchodní rozhodnutí musí být vždy podrobeno důsledné analýze, bude v souladu s firemní strategií, bude pro České dráhy výhodné a ve finále ho budou schvalovat nejvyšší orgány společnosti,” uzavřel Joklík.

Někteří členové představenstva ČD o tom nevědí

Týdeník Hrot uvedl, že podle jeho zdrojů České dráhy zřídily speciální tým kvůli integraci obou přepravců.

Část členů představenstva přitom podle týdeníku o probíhajících jednáních neví, měl by o nich však vědět ministr dopravy Karel Havlíček. Právě prostřednictvím ministerstva dopravy totiž stát vlastní stoprocentní podíl v Českých drahách.

Konkurence na železnici přinese kvalitnější a levnější služby, vyplývá z ankety

Jako výhodu Leo Expressu týdeník uvádí bonitní klientelu, na kterou národní dopravce sám nedosáhl. Server Zdopravy nicméně poznamenal, že i když Leo Express získal smlouvu závazkovou dopravu v Pardubickém kraji, jezdí tam s pronajatými motorovými vlaky. Nevlastní už ani své elektrické vozy Stadler Flirt, které patří bance.

V čele představenstva Leo Expressu na konci loňského roku nahradil zakladatele Leoše Novotného jeho otec Leoš Novotný starší. Výkonného šéfa Petera Köhlera pak v lednu vystřídal Pavel Spilka. Peter Köhler přitom nadále zůstal v Leo Express a jedním z jeho úkolů měla být příprava vstupu strategického partnera.

O možném vstupu Českých drah do Leo Expressu se hovořilo již před dvěma lety. Tehdy se však společnosti nakonec nedohodly.

Reklama

Související články

Na prodej Leo Expressu už padají nabídky

10. 10. 2018, 15:40

O koupi české soukromé železniční a autobusové společnosti Leo Express se podle deníku E15 zajímají přední evropští dopravci Deutsche Bahn (DB) a rakouské...

Leo Express přepravil 2,4 milionu lidí

28. 1. 2020, 12:29

Počet cestujících soukromého vlakového přepravce Leo Express v loňském roce přesáhl 2,4 milionu, což představuje meziroční nárůst zhruba o třetinu. Obrat...

Výběr článků