Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Česko chystá změnu v těžbě superstrategických surovin

Zlato, lithium, uran, rubidium a cesium zařadí Česká republika mezi tzv. superstrategické suroviny, jejichž těžba bude podléhat kontrole. Stát tak bude rozhodovat, zda je někdo smí těžit, či nikoliv. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi řekl, že takový návrh obsahuje připravovaná surovinová politika ČR.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Ondřej Hájek, ČTK
Česko chystá změnu v těžbě superstrategických surovin

Dosud je to tak, že kdokoliv si může požádat o geologický průzkum a pak případě začít těžit. Nově by těžbu vždy nejdříve zvažoval stát. „U těchto pěti surovin to bude ještě tak, že to bude muset jít přes ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu a obchodu na vládu. A vláda bude moci rozhodnout, jestli ano, nebo ne," řekl ministr.

A pokud stát řekne, že jej konkrétní geologický průzkum nezajímá, mohou do toho jít komerční subjekty.

Strategie ohledně vzácných kovů či prvků přichází poté, co předloni zemí rezonovala kauza lithium. Australská firma EMH podepsala s vládou memorandum o těžbě, což se stalo velkým předvolebním tématem. Firma má nadále přednostní právo k těžbě, tyto možnosti ale zkoumá i energetická firma ČEZ. Rozhoduje se, zda do EMH vstoupí.

Lithium je významnou surovinou pro výrobu baterií a v době expanze elektromobilů by mohlo být stále významnějším kovem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků