Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Sebastien Pirlet , Reuters

Česká společnost získá podíl ve slovenských plynárnách, vláda to odklepla

Slovenská vláda schválila prodej 49procentního podílu ve státní plynárenské společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) české společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Cena nebyla zveřejněna, podle zdrojů agentury Reuters by ale mohla činit až 2,5 miliardy eur (zhruba 63,2 miliardy korun).

Slovenský premiér Robert Fico Foto: Sebastien Pirlet , Reuters
Česká společnost získá podíl ve slovenských plynárnách, vláda to odklepla

Podíl, jehož prodej vláda schválila, je majetkem firem E.ON a GDF Suez. Obě už dříve uvedly, že jej chtějí prodat. Slovenská vláda v SPP drží zbylých 51 procent akcií, manažerskou kontrolu nad podnikem ale má E.ON a GDF Suez.

Současní menšinoví vlastníci koupili 49 procent akcií SPP v roce 2002 a zaplatili za něj zhruba 2,7 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy korun). Slovenský premiér Robert Fico už dříve řekl, že záměrem státu je získat v SPP větší vliv.

Podle zdroje ze slovenské vlády by kabinet mohl s novým nabyvatelem akcií podepsat smlouvu už tento pátek. EPH by měl ve firmě rovněž získat manažerskou kontrolu.

Slovenská vláda se vstupem nového investora do SPP zabývala už několikrát. Kvůli sporu se zahraničními akcionáři o ceny zemního plynu pro domácnosti ale v říjnu jednání o transakci přerušila. Obnovila je poté, co EPH Ficovi v dopisu slíbil, že příští rok nebude požadovat zdražení plynu pro domácnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků