Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ajay Verma, Reuters

Cena zlata stoupá, lidé si je zakopávají

Cena zlata je nejvyšší za posledních šest let a stále roste. Mnozí z těch, kdo mají finanční přebytky, se zlatem či stříbrem zajišťují. „Zhruba dvě třetiny kupujících ale pak úplně s jistotou nevědí, kam mají zlato opravdu bezpečně schovat,“ potvrdil Právu Vladimír Brůna, šéf společnosti Golden Gate.

Ilustrační foto Foto: Ajay Verma, Reuters
Cena zlata stoupá, lidé si je zakopávají

Firma má 25 tisíc převážně menších střadatelů, kteří si za rok našetří na jeden dva plíšky, jež si uloží v bankovní schránce nebo někde skrytě doma.

Stovky zákazníků ročně ale zlato nakupují najednou a ve větším množství, i po cihličkách, jak potvrzují další obchodníci, například z portálů Zlaťáky.cz nebo Zlato.cz. „Není výjimkou, že klientovi vezeme zlatou cihlu za milion i více,“ potvrzuje David Marášek ze Zlato.cz.

Pro úschovu zlata či stříbra lze využít sejfovou firmu. Drahé kovy jsou uschovány v trezorech s tím, že se do nich můžete dostat kteroukoliv hodinu, a některé firmy ani nezkoumají, kdo je jejich klient. Zaplatí si vstupní kartu a tím je hotovo.

Vývoj ceny zlata

Foto: David Ryneš, Novinky

„Standardně klienti využívají bankovní bezpečnostní schránky. Majetek v nich je oddělen od majetku banky a v případě jejího krachu nespadne do konkurzní podstaty,“ říká Tomáš Braný ze STEP Finance. Ne všechny pojišťovny ale uložení drahých kovů pojistí.

Detektor plastový kontejner neodhalí

Podle Brůny někteří klienti pro případ velké společenské krize nevěří ani zavedeným finančním institucím či sejfovým firmám, a tak své drahé kovy zakopávají.

„S některými klienty máme opravdu velkou důvěru. Nemluví se o tom nijak obšírně, ale když si přijedou starým autem vyzvednout několik kilogramů stříbra, tak to už něco znamená. To už za lednici nedáte. Někdo využívá speciální plastové kontejnery. Jejich obsah nenajde ani detektor kovů,“ popisuje Brůna. „Tito lidé mají i dost prostoru na svých pozemcích, kam to mohou zakopat,“ dodává.

Má to své výhody: zlato se vždy dobře smění za aktuálně potřebné věci nebo v ten okamžik platné peníze, a hlavně nepodléhá žádné registraci. Nenese sice úrok a brzy po nákupu není moc dobré ho zase prodávat, protože obchodníci mají i více než desetiprocentní marže. Ale nepodléhá zkáze a drží si hodnotu v každém čase, dobrém i zlém.

„Někteří zkušení investoři říkají, že majetek, který je někde evidován, je poloviční,“ dodává Brůna. Když ale člověk zlato prodává, odpadá i daň z příjmu. Není-li evidováno, nemá to finanční úřad jak zkontrolovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků