Hlavní obsah
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Bendl podepsal nový statut Budvaru, posílily se funkce dozorčí rady

Státní podnik Budějovický Budvar má nový statut. Svým podpisem ho chválil ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Posílena je v něm kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady a odpovědnost ředitele vůči zakladateli, kterým je ministerstvo zemědělství, a radě podniku.

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Bendl podepsal nový statut Budvaru, posílily se funkce dozorčí rady

„Jak již bylo dříve zveřejněno, změna byla motivována zejména zjištěními z průběhu kontroly v národním podniku, která se uskutečnila během jara až podzimu letošního roku,“ sdělila ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. [celá zpráva]

Posílena byla kontrolní a schvalovací funkce dozorčí rady, včetně možnosti dozorčí rady vytvářet si pro různé specifické činnosti své výbory, tak jako je to běžné u dozorčích rad velkých soukromých korporací.

Ministr schválil nové znění statut poté, co ho projednala dozorčí rada podniku. Připomínky k němu měl možnost vznést i jeho ředitel Jiří Boček. Jak uvedl Bendl již dříve, je pro posílení kontrolní funkce, protože tam v podstatě žádná nebyla.

Privatizaci Bendl odmítá

Podle Bendla ministerstvo nemělo například informace týkající se dceřiných společností Budvaru. Ředitel by podle něj měl radu informovat i o tom, že chystá investici a jak dopadlo výběrové řízení.

Zvýšení pravomocí navrhla zakladateli dozorčí rada Budvaru po ukončení kontroly, kterou v podniku začátkem února Bendl nařídil. Kontrola vyvolala emoce, spekulovalo se, že ministerstvo chystá privatizaci podniku. To Bendl odmítl, ale kritizoval vleklé známkoprávní spory.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků