Insolvencí nezatížená společnost by podle Vítkovic mohla být pro všechny zainteresované strany v projektu Adularya lepším partnerem než VPE.

Zvažovaný postup je podle mluvčí Vítkovic v souladu s uvažovanými parametry reorganizace VPE. Musel by jej ale schválit věřitelský výbor, kterému se jej Vítkovice chystají předložit. „Máme za to, že tato nabídka by mohla být pro tureckou stranu, Českou exportní banku (ČEB) i EGAP zajímavá,” uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice Libor Witassek.

VPE, které byly generálním dodavatelem elektrárny, jsou dceřinou firmou Vítkovic. Státní ČEB poskytla úvěr, který pokryl investici turecké společnosti. Úvěr pojistila státní pojišťovna EGAP.

Výstavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya Enerji Elektrik v Turecku byla jednou z příčin, které přivedly VPE do existenčních potíží.

Problémy s uhlím

Elektrárna se začala stavět před pěti lety, ale dosud nefunguje. Sice už se rozjela, ale kvůli problémům s uhlím z blízkého dolu byla odstavena. Uhlí totiž neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Situaci ztěžuje skutečnost, že po loňském pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu.

„My se jednoznačně snažíme najít pozitivní východisko z potíží kolem elektrárny. Příjemcem úvěru od ČEB je ale turecký investor, který byl de facto znárodněn, a na české i turecké straně tak do věci vstupuje i stát,” uvedl Witassek.

Doplnil, že náklady na zazimování elektrárny zatím hradí vítkovická skupina. Bez vynaložení těchto nákladů by ale hrozilo, že kvůli klimatickým podmínkám vzniknou na elektrárně dodatečné škody, a oddálí se tak její dokončení.

Partnera Vítkovic po puči převzal stát

O situaci kolem elektrárny jednal v prosinci v Turecku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). S tureckým premiérem se shodl, že společný projekt by měl pokračovat. [celá zpráva]

Partnerem společnosti Vítkovice Power Engineering byla turecká firma Adularya, která je součástí holdingu Naksan. Při čistkách po neúspěšném puči byli šéfové turecké společnosti zadrženi nebo utekli do ciziny. Společnost Adularya, která dluží vítkovické firmě, jež je v insolvenci, převzal turecký stát.

Pokud by se problém nepodařilo vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ministr průmyslu Jan Mládek odhaduje, že náklady by mohly dosáhnout až plné výše úvěru od České exportní banky, který pojistila společnost EGAP. Ten činí 15 miliard korun. [celá zpráva]

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na brífinku na kterém informoval o aktuální situaci českých občanů v Turecku.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v Turecku jedna i o elektrárně.

FOTO: Petr Horník, Právo

Vítkovice Power Engineering patřily k nejdůležitějším firmám skupiny Vítkovice Machinery Group. Podle firmy je kromě stavby turecké elektrárny dostaly do potíží také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 74 miliard korun, insolvenční správce ale uznal jen pohledávky za necelé čtyři miliardy. Věřitelé firmě, jež má asi 1000 zaměstnanců, povolili reorganizaci. [celá zpráva]

V úpadku loni skončily také společnosti Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi ze skupiny VMG, insolvenčnímu řízení čelí ještě Vítkovice Mechanika. Celá skupina má přes 20 firem a okolo 5500 zaměstnanců.