Po vyhlášení embarga na dovoz západoevropských a amerických potravin se objem papájí vyvážených z Běloruska do Ruska výrazně zvýšil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ruské celní orgány v minulých dnech adresovaly Minsku naléhavou žádost o vysvětlení, protože prý dovoz papájí, které pocházejí ze středoamerických tropů, ale exportují je západoevropské nebo americké firmy, není jediným podezřelým případem.

Bělorusko se podle zprávy moskevského rozhlasu stalo takřka hlavním exportérem exotického ovoce do ruských obchodů.

V odpovědi na ruské výtky běloruská strana přiznala, že papája v zemi skutečně neroste. Zboží, které do Běloruska dorazí z ciziny a projde místní celní kontrolou, je automaticky považováno za běloruské. Do Ruska pak míří volně, protože obě země spojuje dohoda o zóně volného obchodu.

Minské úřady ruské partnery ujistily, že do Ruska neposílají žádné tropické ovoce, které pochází ze zemí vystavených ruským sankcím.