Škoda Auto položila na stůl návrh, kdy by se tarify navýšily o tři procenta, odbory ale požadují pět procent. „Máme tam nějakou rezervu, ale tři procenta rozhodně nepřijmeme,“ uvedl šéf odborů Jaroslav Povšík.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ten na demonstraci před davem zaměstnanců shrnul historii automobilky poté, co se Škoda stala součástí koncernu VW. Dav ho přerušoval souhlasným a podpůrným pískáním, troubením a potleskem, zazněly i odborářské songy.

„Nechtěli jsme dělat šedesát malých mítinků v závodě, rozhodli jsme se, že se s tím nebudeme mazat a uděláme jeden pořádný mítink. Tohle je ten největší, jaký jsme kdy udělali,“ hřímal Povšík z pódia.

Před budovou vedení automobilky v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce zaměstnanců

Před budovou vedení automobilky v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce zaměstnanců

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Podle něj je nyní na tahu vedení firmy. „Pan Wojnar (Bohdan Wojnar, člen představenstva Škoda Auto zodpovědný za personální otázky, pozn. red.) nás vyzval ke čtvrtečnímu setkání. Pokud řekne, že přidají nad tři procenta, pak bude naše podniková rada jednat o tom, zda obnovíme vyjednávání. Pokud rozhodne, že ne, pak by přicházela na řadu příprava tří nebo pětidenní stávky,“ uvedl Povšík.

Vedení automobilky vyčkává. „Nechceme předjímat další vývoj, tato akce bude po jejím ukončení vyhodnocena firmou spolu se sociálním partnerem, tedy s odbory,“ uvedla mluvčí Škoda Auto Jana Bahníková.

Stávka zaměstnanců Škoda Auto

Stávka zaměstnanců Škoda Auto

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Během dosavadních jednání se obě strany dohodly na nejrůznějších podmínkách kolektivní smlouvy a posledním nedořešeným bodem je růst tarifní části mzdy. Je už jisté, že zaměstnanci dostanou mimořádný bonus ve výši 60 tisíc, v němž je zahrnutý bonus 25 tisíc za rekordní hospodářské výsledky a zisk firmy. Odbory podle Povšíka budou žádat ještě další bonus do předvánoční výplaty. Průměrný výdělek dělníků ve Škoda Auto byl vloni 33 700 korun hrubého.