Index aténské burzy ATG ztrácel dopoledne přes pět procent a index akcií řeckých bank se propadl o zhruba devět procent. Index západoevropských akcií FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 procenta. Index německé burzy ztrácel přes 1,5 procenta. Pražské burza po poledni ztrácela půl procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Tsipras ve svém prvním velkém projevu v parlamentu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu a potvrdil, že jeho země odmítá jeho prodloužení. [celá zpráva]

Odmítl také řadu dohodnutých reforem v čele s privatizací v situaci, kdy jeho kolegové v eurozóně kladli v bilaterálních jednáních s ním a členy jeho vlády důraz právě na reformy.

Analytik: Šance na kompromis jsou mizivé

"Diskuse mezi Řeckem a jeho evropskými partnery se zřejmě tento týden zintenzivní. Víkendová vyjádření řecké vlády ale nevyvolávají dojem, že by se obě strany sbližovaly," řekl agentuře Reuters Philippe Gijsels z bruselské pobočky BNP Paribas Fortis.

Tlak na Řecko zesílil na konci týdne, kdy agentura Standard & Poor’s snížila rating řeckých dlužních závazků hlouběji do spekulativního pásma. V pondělí také výrazně klesaly ceny řeckých státních dluhopisů, a rostly tak výnosy, které od nich investoři požadují. Výnos tříleté obligace vzrostl až o 1,2 procentního bodu na 19,20 procenta.

Země eurozóny zatím nejeví příliš chuti vyjít vstříc požadavkům nové řecké vlády. "Šance na kompromis vypadají mizivě, což zvyšuje riziko, že Řecko do několika měsíců vyhlásí platební neschopnost a odejde z eurozóny," řekl Markus Huber z firmy Peregrine & Black.

Že Řecko opustí eurozónu, předpokládá i bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan, který to uvedl v rozhovoru s BBC. [celá zpráva]

Ministři financí zemí eurozóny budou o řeckém dluhu jednat ve středu. [celá zpráva]