Hlavní obsah
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem oznamuje znárodnění banky SNS Reaal. Foto: Reuters

Ministři financí budou ve středu v Bruselu jednat o řeckém dluhu

Ministři financí zemí platících eurem se v Bruselu mimořádně sejdou příští středu, den před summitem EU. Hlavním tématem bude podle diplomatických zdrojů situace kolem snahy nové levicové řecké vlády o zmírnění dluhové zátěže Řecka. Konání schůzky v pátek na Twitteru potvrdil i šéf Euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem oznamuje znárodnění banky SNS Reaal. Foto: Reuters
Ministři financí budou ve středu v Bruselu jednat o řeckém dluhu

Řecký premiér Alexis Tsipras, kterého příští čtvrtek čeká první evropský summit, a jeho ministr financí Janis Varufakis v minulých dnech objížděli evropské metropole ve snaze najít podporu pro změny kolem řešení řeckého dluhu. Po středečním jednání v Bruselu dával Tsipras najevo optimismus, určitou podporu mu vyslovila například Paříž.

Především Německo ale trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali. Varufakisovu čtvrteční schůzku v Berlíně s jeho německým kolegou Wolfgangem Schäublem může charakterizovat poznámka řeckého ministra z tiskové konference, že se neshodli ani na tom, že se neshodují. [celá zpráva]

Řecký ministr financí Janis Varufakis po jednání se svým německým protějškem.

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Také lídr Euroskupiny Dijsselbloem jasně hovoří o tom, že Řecko musí své závazky dodržet. Středeční schůzka je tak zřejmě snahou pokročit v jednání s Aténami tak, aby problém příliš neovlivnil následující jednání premiérů a prezidentů. Neformální únorový summit má trvat pouze jeden den a pod vedením šéfa Evropské rady Donalda Tuska se má věnovat především problematice boje s terorismem či situaci na Ukrajině.

Největší dluh po Japonsku

Řecko je po Japonsku druhou nejzadluženější zemí světa: řecký dluh se blíží 320 miliardám eur (asi 8,9 biliónu korun) a vysoko převyšuje objem řecké ekonomiky. Snahou nové řecké vlády je vyjednat u zahraničních věřitelů příznivější podmínky splácení dluhu, které by se spojilo například s ekonomickým výkonem země.

Atény dávají najevo, že eura se vzdávat nehodlají. Čeští ekonomové ale v případě nenalezení shody možný odchod Řecka z eurozóny nevylučují. Varují, že v takovém případě by v zemích platících eurem hrozil návrat recese a další oslabení koruny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků