„Já podporuju rychlejší postup z hlediska druhého pilíře, protože potřebujeme ušetřit peníze ve státním rozpočtu. Druhý pilíř odčerpává peníze z průběžného systému,“ řekl premiér.

Neobává se, že by stát čelil žalobám penzijních společností, které takto mohou přijít možná až o čtvrt miliardy: „Všiml jsem si, že ho zrušili na Slovensku, znárodnili ho v Maďarsku a takřka znárodnili v Polsku a nevšiml jsem si, že by tyto země kompenzovaly náklady. Když to nepožadovali tam, proč tady.“

Martin Potůček z Odborné komise pro důchodovou reformu

Martin Potůček z Odborné komise pro důchodovou reformu

FOTO: Petr Horník, Právo

Sobotka také zmínil, že zrušeno bude jen šest společností. Zdůraznil, že pojišťovnám posílal ještě před schválením druhého pilíře dopis, ve kterém je varoval, že pokud sociální demokracie vyhraje volby, druhý pilíř zruší. Podle něj to vedlo k tomu, že o druhý pilíř projevilo zájem tak málo pojišťoven.

Vedoucí odborné komise Martin Potůček zdůraznil, že se v návrhu snažil riziko žalob omezit: „Naše komise udělala vše, aby se riziko snížilo.“ Zmínil i formu, jak by se toho dosáhlo: Velkorysostí státu, že nebudou (vložené) peníze (klientů) kráceny.“ Nic nebude bránit tomu, aby lidé peníze vyvedené z prvního pilíře do druhého do něj zase vrátili. Jinak peníze dostanou vše, nebo mohou jít do třetího pilíře.

Potůček jen uvedl, že nejbezpečnější byl jeho návrh druhý pilíř ponechat, ale uzavřít jej, takže by tam noví klienti nemohli vstupovat. Podle něj by nakonec pojišťovny samy nakonec dovedly klienty k tomu, aby přešli do třetího pilíře.

Kdy do důchodu

Důchodová komise také řeší otázku, kdy mají lidé jít do důchodu. Potůček podpořil, aby strop činil 65 let, když bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to považuje u současné mladé generace za nereálné: „Jestli vám dnes bude někdo slibovat, že půjdete dnes do důchodu v 65, tak lže.“

Na to ale Potůček namítl: „Problém je, že dnes 23 procent důchodců, pobírajících důchod v prvním pilíři odešlo do důchodu předčasně.“ Nad 65 let by u generace narozené po roce 1972 nešel. Zmínil ale, že by se asi měl srovnat věk odchodu do důchodu u žen a mužů.