Turecko je totiž zdaleka největším producentem této ceněné komodity – na ploše 660 tisíc hektarů se ročně sklízí kolem osmi set tisíc tun oříšků, což znamená více než 70 procent jejich celosvětové sklizně, informoval německý list Die Welt.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Po mírných teplotách prvních dvou měsíců letošního roku přišla mrazivá noc. Její následky srazily očekávanou úrodu o více než čtvrtinu – zhruba o 250 tisíc tun. Zatímco na jaře se platilo za tunu oříšků z minulé sklizně necelých pět tisíc eur, němečtí dovozci z Turecka se nyní obávají, že cena přesáhne osm tisíc eur, čímž prudce poskočí zjevně i ceny návazných výrobků – například čokolád či pomazánky nutela, v nichž jsou oříšky důležitou součástí.

Nedostatek o Vánocích

V domácnostech se pak chabá sklizeň může projevit během předvánočních příprav k pečení cukrovinek. Německo je největším odběratelem tureckých oříšků, za ním jsou ItálieFrancie.

Turecká Zemědělská komora skladovala dříve jako pojistnou rezervu desítky tun oříšků, aby udržela na trhu stabilní cenu. „Ty časy jsou už několik let pryč,“ upozornil německý dovozce Lückenhausen. Zároveň připomněl, že Turecko každý rok produkci oříšků zvyšuje.

V roce 2011 se kvůli špatné sklizni zvedla cena o 60 procent, ale prudké zdražení výrobků obsahujících oříšky kupodivu nenastalo.