„Právě nám oznámili, že Ukrajina zablokovala celý systém krymského financování, všechny naše účty," řekl v neděli Těmirgalijev agentuře Interfax.

Finanční stabilitu to podle něj neohrozí, krymské vedení již zřídilo vlastní konta v ruských bankách a místo hřivny přechází na rublové účetnictví.

Výplata sociálních dávek ani fungování krymských správních orgánů podle Těmirgalijeva ohroženo není. „Operativně zřizujeme účty v ruských bankách, jsou to rublové účty. Lidé bez důchodů a výplat v žádném případě nezůstanou, situace je plně pod kontrolou," uvedl Těmirgalijev.

Proruské vedení Krymu pak v neděli zablokovalo výplaty ukrajinských vojáků.

 

FOTO: ti, Právo/Novinky

Již dříve bylo oznámeno, že v očekávání referenda o odtržení Krymu centrální volební komise v Kyjevě znemožnila přístup krymských úřadů k voličským seznamům. Kyjev referendum neuznává a jeho výsledky odmítá brát na vědomí. Hlasování na Krymu aktivně podporuje Moskva, na jeho průběh mají dohlížet pozorovatelé z Ruska a Běloruska.

Ukrajinské železnice také zrušily předprodej jízdenek do vlaků na Krym. Ty zatím jezdí podle jízdního řádu, Uvedla to tisková služba ukrajinské železnice s tím, že jde o technický problém, který ale neupřesnila. Dopředu si nejde koupit lístky na data od 10. do 17. března. Referendum o nezávislosti Krymu se má konat 16. března.