„Jedná se o skvělou zprávu pro americké chovatele dobytka a producenty hovězího masa,“ uvedl americký zástupce pro obchod Ron Kirk. Podle Kirka by tento krok mohl přinést americkým firmám zabývajícím se exportem hovězího v nadcházejících letech „stovky miliónů dolarů“.

V podobném duchu se vyjádřili rovněž zástupci KanadyFrancie. Země javorového listu očekává, že by mohla zdvojnásobit hodnotu svého vývozu hovězího masa do Japonska na zhruba 150 miliónů kanadských dolarů ročně.

Ohledně zrušení zákazu na dovoz hovězího masa se v japonské vládě diskutovalo od roku 2011. Podle komentátorů k tomuto rozhodnutí přispěla i chystaná únorová cesta nového premiéra Šinzó Abea do Washingtonu.

Japonsko poprvé vyhlásilo zákaz na dovoz hovězího masa v roce 2003, kdy se v USA objevil první případ nemoci šílených krav. Tímto krokem byli významným způsobem zasaženi američtí dodavatelé a vítr do plachet chytili v této souvislosti australští výrobci.

Částečně se japonský trh otevřel v roce 2006, ale pouze na dovoz amerického hovězího ze zvířat mladších než 20 měsíců. V roce 2011 vyvezli Američané do Japonska zhruba 120 000 tun hovězího, což bylo o 60 procent méně v porovnání s rokem 2001.